statystyki

Narodowy spis powszechny: Gmina zapewni lokale do przeprowadzenia samospisu

autor: Michalina Topolewska28.08.2019, 10:37; Aktualizacja: 28.08.2019, 10:42
Prace spisowe będą finansowane ze środków budżetu państwa

Prace spisowe będą finansowane ze środków budżetu państwaźródło: ShutterStock

Samorządy będą musiały zapewnić odpowiednie warunki do przeprowadzenia samospisu osobom, które nie mogą tego zrobić w domu. Będą też zajmować się organizacją szkoleń i egzaminów dla rachmistrzów terenowych.

Na zaplanowanym 31 sierpnia posiedzeniu senatorowie mają zająć się ustawą z 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (NSP 2021). To już końcowy etap prac parlamentarnych nad przepisami, które po 10 latach od przeprowadzenia poprzedniego spis, pozwolą uzyskać GUS podstawowe informacje na temat ludności Polski. I choć podstawowe obowiązki gmin związane z organizacją kolejnego spisu będą takie same jak w 2011 r., to są też ważne różnice, na które warto już teraz zwrócić uwagę.

Wójt na czele

Zgodnie z ustawą o NSP 2021 pracami spisowymi ma kierować prezes GUS jako generalny komisarz spisowy. Na terenie województwa będzie za nie odpowiadał wojewoda będący wojewódzkim komisarzem spisowym, a jego zastępcą zostanie dyrektor urzędu statystycznego. Natomiast na poziomie gminy na czele spisu stanie wójt, burmistrz lub prezydent miasta, który będzie gminnym komisarzem spisowym, zastępcą zaś – wyznaczona przez niego osoba (w poprzednim spisie często był nim sekretarz gminy). Do wykonywania prac spisowych gminny komisarz spisowy powoła gminne biuro spisowe. Do jego utworzenia konieczne będzie wydanie zarządzenia, określającego skład i organizację pracy, która zapewni sprawne i prawidłowe zbieranie danych.

Co do zasady ich uzyskiwanie od osób fizycznych będzie się odbywało w formie obowiązkowego samospisu, a więc bez wizyty rachmistrza spisującego odpowiedzi na pytania w domu mieszkańca. Do tego celu służyć ma specjalna aplikacja, która zostanie udostępniona na stronie internetowej GUS. Z tą czynnością będzie się wiązać jedno z nowych zadań nałożonych na samorządy w ramach spisu. W przypadku osób, które nie dysponują odpowiednimi warunkami technicznymi, umożliwiającymi dokonanie samospisu, np. niemających komputera z dostępem do internetu, to właśnie wojewódzcy i gminni komisarze spisowi będą mieli za zadanie przygotować i udostępnić pomieszczenia wyposażone w sprzęt z oprogramowaniem, które na to pozwoli. Takie lokale mogą znajdować się w urzędach obsługujących władze gminy lub ich jednostkach organizacyjnych (np. szkole, bibliotece publicznej czy domu kultury). Powinny też być przystosowane w taki sposób, aby mogły z nich skorzystać osoby niepełnosprawne.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane