Dekomunizacja ulic: TK zbada czy ograniczenie samorządom zaskarżania zarządzeń wojewody jest zgodne z konstytucją

autor: Katarzyna Nocuń20.08.2019, 18:00
Trybunał Konstytucyjny zbada, czy zgodne z ustawą zasadniczą jest ograniczenie prawa samorządu do zaskarżenia do sądu administracyjnego zarządzenia wojewody zmieniającego nazwę ulicy.

Trybunał Konstytucyjny zbada, czy zgodne z ustawą zasadniczą jest ograniczenie prawa samorządu do zaskarżenia do sądu administracyjnego zarządzenia wojewody zmieniającego nazwę ulicy.źródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny zbada, czy zgodne z ustawą zasadniczą jest ograniczenie prawa samorządu do zaskarżenia do sądu administracyjnego zarządzenia wojewody zmieniającego nazwę ulicy.

Jednostki samorządu terytorialnego miały czas do 2 września 2017 r., by zmienić patronów ulic, mostów, placów i inne nazwy „propagujące komunizm” lub kojarzące się z systemami totalitarnymi. Jeśli samorząd nie wywiązał się z tego obowiązku, wojewoda mógł nazwy zmienić zarządzeniem zastępczym. Te decyzje wojewodów samorządy zaskarżały do sądów administracyjnych. Możliwość skargi samorządom ograniczyła nowelizacja z grudnia 2017 r. ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1103).


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane