statystyki

VAT w samorządach: Spółka może być organem władzy publicznej

autor: Patrycja Dudek23.07.2019, 18:00
Sędzia zwrócił uwagę na to, że jedynym udziałowcem spółki jest województwo, że na podstawie umowy wykonuje ona wyłącznie jego zadania i nie dąży do maksymalizacji zysku, a jedynie do racjonalnego zarządzania środkami przeznaczonymi na wykonywanie zadań.

Sędzia zwrócił uwagę na to, że jedynym udziałowcem spółki jest województwo, że na podstawie umowy wykonuje ona wyłącznie jego zadania i nie dąży do maksymalizacji zysku, a jedynie do racjonalnego zarządzania środkami przeznaczonymi na wykonywanie zadań.źródło: ShutterStock

Spółka, która wykonuje zadania jednostki samorządu terytorialnego, nie jest podatnikiem VAT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o Pomorski Fundusz Rozwoju, który powstał w 2015 r. z inicjatywy samorządu województwa pomorskiego. Fundusz sądził, że nie jest podatnikiem VAT , bo – jak wskazywał – jest wprawdzie odrębną spółką, ale jego jedynym udziałowcem jest województwo. Realizuje zatem wyłącznie zadania ciążące na samorządzie i to tylko w zamian za zwrot kosztów. Fundusz podkreślał, że nie bierze udziału w wolnej grze rynkowej, jego celem nie jest maksymalizacja zysków, a jedynie racjonalne zarządzanie środkami.

Dyrektor izby skarbowej stwierdził jednak, że całkowita zależność spółki od województwa (jedynego wspólnika) nie oznacza, że nie dochodzi do odpłatnego świadczenie usług. Rację przyznał mu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane