Pokrycie deficytu ze spłaty pożyczki nie w tym roku

autor: Marcin Nagórek17.07.2019, 12:50; Aktualizacja: 17.07.2019, 12:58
Deficyt budżetu gminy może zostać pokryty spłatami pożyczek udzielonych w latach ubiegłych

Deficyt budżetu gminy może zostać pokryty spłatami pożyczek udzielonych w latach ubiegłychźródło: ShutterStock

Nasza rada gminy planuje zmienić uchwałę budżetową w części dotyczącej sfinansowania deficytu przychodami ze spłaty pożyczek udzielonych w poprzednich latach z budżetu gminy. Czy będzie to prawnie dopuszczalne? Naszym zdaniem tak, bo ustawa samorządowa stanowi w art. 18 o kompetencji rady gminy do ustalania pożyczek udzielanych z budżetu, a ustawa o finansach publicznych na takie działanie pozwala.

Niestety nie jest tak, jak chciałaby rada gminy. W bieżącym roku budżetowym źródłem sfinansowania planowanego deficytu budżetowego nie mogą być środki pochodzące ze spłaty udzielonych z budżetu gminy pożyczek w latach ubiegłych. Taka zmiana uchwały stanowiłaby naruszenie ustawy o finansach publicznych. Ale inaczej będzie już w przyszłym roku.

Argumentacja gminy dotycząca znalezienia podstawy do takiej operacji w ustawie o samorządzie gminnym jest prawnie wadliwa. Z art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. i tej ustawy wynika, że do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i poręczeń udzielanych przez wójta w roku budżetowym. Przepis, jakkolwiek pośrednio dotyczy kwestii budżetu gminy, jest nieadekwatny do poruszonej problematyki. Podobnie jak art. 51 ust. 1 wspomnianej ustawy, który mówi, że gmina samodzielnie prowadzi gospodarkę finansową na podstawie uchwały budżetowej. Stanowi on bowiem normę o znacznym stopniu ogólności i nie może rozstrzygać o legalności omawianej uchwały.

W opisywanym przypadku trzeba się przede wszystkim odnieść do ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z art. 212 ust. 1 pkt 3 uchwała budżetowa określa kwotę planowanego deficytu albo planowanej nadwyżki budżetu jednostki samorządu terytorialnego wraz ze źródłami pokrycia deficytu albo przeznaczenia nadwyżki budżetu jednostki samorządu terytorialnego. W zamierzeniu gminy deficyt ma zostać sfinansowany m.in. przychodami wynikającymi ze spłat pożyczek udzielonych z budżetu gminy. W art. 217 ust. 2 ustawodawca postanowił, że deficyt budżetu JST może być sfinansowany przychodami pochodzącymi ze:


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Wiktoria Zagóra (2019-07-30 12:44) Zgłoś naruszenie 00

    Ja też co roku korzystam z chwilówek na wakacje. Szybkie pieniądze, bez formalności i do tego świetna opcja, żeby wyszaleć się na wymarzonych wakacjach. Przeważnie korzystam ze sprintcash. Można napisac do chatbota o propozycję najlpeszego wyboru dla siebie

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane