statystyki

Pokrycie deficytu ze spłaty pożyczki nie w tym roku

autor: Marcin Nagórek17.07.2019, 12:50; Aktualizacja: 17.07.2019, 12:58
Deficyt budżetu gminy może zostać pokryty spłatami pożyczek udzielonych w latach ubiegłych

Deficyt budżetu gminy może zostać pokryty spłatami pożyczek udzielonych w latach ubiegłychźródło: ShutterStock

Nasza rada gminy planuje zmienić uchwałę budżetową w części dotyczącej sfinansowania deficytu przychodami ze spłaty pożyczek udzielonych w poprzednich latach z budżetu gminy. Czy będzie to prawnie dopuszczalne? Naszym zdaniem tak, bo ustawa samorządowa stanowi w art. 18 o kompetencji rady gminy do ustalania pożyczek udzielanych z budżetu, a ustawa o finansach publicznych na takie działanie pozwala.

Niestety nie jest tak, jak chciałaby rada gminy. W bieżącym roku budżetowym źródłem sfinansowania planowanego deficytu budżetowego nie mogą być środki pochodzące ze spłaty udzielonych z budżetu gminy pożyczek w latach ubiegłych. Taka zmiana uchwały stanowiłaby naruszenie ustawy o finansach publicznych. Ale inaczej będzie już w przyszłym roku.

Argumentacja gminy dotycząca znalezienia podstawy do takiej operacji w ustawie o samorządzie gminnym jest prawnie wadliwa. Z art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. i tej ustawy wynika, że do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i poręczeń udzielanych przez wójta w roku budżetowym. Przepis, jakkolwiek pośrednio dotyczy kwestii budżetu gminy, jest nieadekwatny do poruszonej problematyki. Podobnie jak art. 51 ust. 1 wspomnianej ustawy, który mówi, że gmina samodzielnie prowadzi gospodarkę finansową na podstawie uchwały budżetowej. Stanowi on bowiem normę o znacznym stopniu ogólności i nie może rozstrzygać o legalności omawianej uchwały.

W opisywanym przypadku trzeba się przede wszystkim odnieść do ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z art. 212 ust. 1 pkt 3 uchwała budżetowa określa kwotę planowanego deficytu albo planowanej nadwyżki budżetu jednostki samorządu terytorialnego wraz ze źródłami pokrycia deficytu albo przeznaczenia nadwyżki budżetu jednostki samorządu terytorialnego. W zamierzeniu gminy deficyt ma zostać sfinansowany m.in. przychodami wynikającymi ze spłat pożyczek udzielonych z budżetu gminy. W art. 217 ust. 2 ustawodawca postanowił, że deficyt budżetu JST może być sfinansowany przychodami pochodzącymi ze:


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Wiktoria Zagóra (2019-07-30 12:44) Zgłoś naruszenie 00

    Ja też co roku korzystam z chwilówek na wakacje. Szybkie pieniądze, bez formalności i do tego świetna opcja, żeby wyszaleć się na wymarzonych wakacjach. Przeważnie korzystam ze sprintcash. Można napisac do chatbota o propozycję najlpeszego wyboru dla siebie

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane