Nieruchomość nieruchomości nierówna. Do najmu nie zawsze trzeba uchwały radnych

autor: Marcin Nagórek12.06.2019, 10:09; Aktualizacja: 12.06.2019, 10:15
Do właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych danej jednostki przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania.

Do właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych danej jednostki przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania.źródło: ShutterStock

Rada miejska zamierza podjąć uchwałę w sprawie zgody na bezprzetargowy najem lokalu dla spółki prawa handlowego (w podstawie prawnej podano art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy samorządowej oraz art. 13 i art. 37 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami). Chodzi o jedno z pomieszczeń w całym budynku, które nie jest odrębnym lokalem. Ma ono jednak znaczną powierzchnię i dzięki temu gmina może zarobić na czynszu. Burmistrz uważa, że rada nie może podjąć takiej uchwały. Czy ma rację?

Włodarz się nie myli. Bo choć takie działanie wydaje się słuszne z uwagi na budżet, to jednak rada nie ma kompetencji do podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na bezprzetargowy najem pomieszczenia, które nie posiada statusu prawnego nieruchomości w rozumieniu kodeksu cywilnego (czyli nie jest odrębnym przedmiotem własności).

Kompetencje rady

Z godnie z art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy o samorządzie gminnym do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych danej jednostki, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony (o ile ustawy szczególne nie stanowią inaczej). Uchwała rady jest wymagana też w przypadku, gdy po umowie zawartej na czas oznaczony do trzech lat strony zawierają kolejne umowy, a ich przedmiotem jest ta sama nieruchomość. Do czasu określenia zasad wójt może dokonywać tych czynności wyłącznie za zgodą rady gminy.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane