statystyki

Samorządy stracą miliony przez nowe prawo o ruchu drogowym

autor: Katarzyna Nocuń06.06.2019, 01:33; Aktualizacja: 06.06.2019, 08:33
Zyskać mają kierowcy i teoretycznie także urzędnicy.

Zyskać mają kierowcy i teoretycznie także urzędnicy.źródło: ShutterStock

Od dziś zaczynają obowiązywać przepisy, które pozwalają samorządom zakładać małe placówki dziennego lub całodobowego pobytu dla osób z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Projekt nowelizujący prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1990 ze zm.) zakłada, że nie będzie obowiązku wydawania nalepek kontrolnych (umieszcza się je na przedniej szybie pojazdu), właściciel używanego samochodu nie będzie musiał wymieniać tablic rejestracyjnych, nawet jeśli mieszka w innym powiecie. Natomiast karta pojazdu nie będzie wydawana w przypadku pierwszej rejestracji. W sumie zmiany te będą oznaczały mniejsze wpływy do budżetów jednostek samorządu terytorialnego o 226 mln zł (karta – 81 mln zł; nalepka – 55 mln zł; tablica rejestracyjna – 90 mln zł). Średnio każdy samorząd straci blisko 600 tys. zł.

Zyskać mają kierowcy i teoretycznie także urzędnicy. Jednak jak przekonuje krakowski samorząd, pracy po zmianach będzie jeszcze więcej. Wydział Ewidencji Pojazdów i Kierowców Urzędu Miasta Krakowa wylicza, że jeśli pomysły Ministerstwa Infrastruktury wejdą w życie, to skrócą czas jednostkowy rejestracji pojazdu mniej więcej o minutę, czyli o 3 proc.

Natomiast – jak podkreśla w opinii przekazanej w ramach konsultacji społecznych – projekt nakłada na starostów nowe zadania: czasowego wycofania z ruchu samochodów osobowych, archiwizację teczek pojazdów oznaczonych tablicami rejestracyjnymi z wyróżnikami innych starostw, a także wysyłanie dokumentów i tablic rejestracyjnych do właścicieli lub dealerów. – Te nowe zadania pochłoną więcej czasu niż ewentualne oszczędności wyliczone poprzednio – czytamy w opinii.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane