statystyki

Nie dzielisz na frakcje – zapłacisz więcej. Rząd przyjął projekt, który ma przymuszać do segregacji śmieci

autor: Katarzyna Nocuń29.05.2019, 08:29; Aktualizacja: 29.05.2019, 08:31
Eksperci obawiają się, że ważne dla samorządów i rynku odpadów projekty będą procedowane w pośpiechu. W bliskiej perspektywie są wakacje sejmowe, kampania wyborcza i jesienne wybory do parlamentu.

Eksperci obawiają się, że ważne dla samorządów i rynku odpadów projekty będą procedowane w pośpiechu. W bliskiej perspektywie są wakacje sejmowe, kampania wyborcza i jesienne wybory do parlamentu.źródło: ShutterStock

Prace nad projektem nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1454 ze zm.) trwały od sierpnia ubiegłego roku. Na etapie konsultacji pojawiło się jego pięć wersji.

Zmian jest dużo i dotyczą wszystkich podmiotów śmieciowego rynku. Zgodnie z projektem gminy, które w przyszłym roku mają osiągnąć 50-procentowy poziom recyklingu, będą musiały obciążać mieszkańców niesegregujących odpady dwukrotnie wyższą stawką.

Resort środowiska zrezygnował z bardziej restrykcyjnych przepisów, bo początkowo proponował, by osoby wrzucające odpady do jednego pojemnika płaciły cztery razy drożej. Mniej za śmieci zapłacą natomiast właściciele nieruchomości, którzy przy domu mają kompostownik i tam zagospodarowują bioodpady. Od 1 stycznia przyszłego roku wszystkie gminy będą miały obowiązek zbierania odpadów podzielonych na pięć frakcji, w tym właśnie na odpady bio.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane