statystyki

Nie dzielisz na frakcje – zapłacisz więcej. Rząd przyjął projekt, który ma przymuszać do segregacji śmieci

autor: Katarzyna Nocuń29.05.2019, 08:29; Aktualizacja: 29.05.2019, 08:31
Eksperci obawiają się, że ważne dla samorządów i rynku odpadów projekty będą procedowane w pośpiechu. W bliskiej perspektywie są wakacje sejmowe, kampania wyborcza i jesienne wybory do parlamentu.

Eksperci obawiają się, że ważne dla samorządów i rynku odpadów projekty będą procedowane w pośpiechu. W bliskiej perspektywie są wakacje sejmowe, kampania wyborcza i jesienne wybory do parlamentu.źródło: ShutterStock

Prace nad projektem nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1454 ze zm.) trwały od sierpnia ubiegłego roku. Na etapie konsultacji pojawiło się jego pięć wersji.

Zmian jest dużo i dotyczą wszystkich podmiotów śmieciowego rynku. Zgodnie z projektem gminy, które w przyszłym roku mają osiągnąć 50-procentowy poziom recyklingu, będą musiały obciążać mieszkańców niesegregujących odpady dwukrotnie wyższą stawką.

Resort środowiska zrezygnował z bardziej restrykcyjnych przepisów, bo początkowo proponował, by osoby wrzucające odpady do jednego pojemnika płaciły cztery razy drożej. Mniej za śmieci zapłacą natomiast właściciele nieruchomości, którzy przy domu mają kompostownik i tam zagospodarowują bioodpady. Od 1 stycznia przyszłego roku wszystkie gminy będą miały obowiązek zbierania odpadów podzielonych na pięć frakcji, w tym właśnie na odpady bio.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane