statystyki

Ustawa uwłaszczeniowa do pilnej poprawki. Są problemy z likwidacją użytkowania

autor: Tomasz Żółciak28.03.2019, 07:48; Aktualizacja: 28.03.2019, 13:18
Samorządy utrzymują, że często wysokość bonifikaty zależy właśnie od daty otrzymania zaświadczenia. A więc im później je dostaniemy, tym później dokonamy jednorazowej opłaty i w konsekwencji tym niższa może być bonifikata z tego tytułu.

Samorządy utrzymują, że często wysokość bonifikaty zależy właśnie od daty otrzymania zaświadczenia. A więc im później je dostaniemy, tym później dokonamy jednorazowej opłaty i w konsekwencji tym niższa może być bonifikata z tego tytułu.źródło: ShutterStock

Samorządy przekazały na ręce rządu listę problemów związanych z likwidacją użytkowania wieczystego na gruntach mieszkalnych w Polsce. Resort inwestycji i rozwoju nie wyklucza zmian.

Sprawę szeroko opisaliśmy we wtorkowym wydaniu DGP. Z początkiem stycznia ok. 2,5 mln użytkowników wieczystych stało się właścicielami gruntów pod swoimi mieszkaniami. Powinni jeszcze dostać specjalne zaświadczenia z urzędów miast i gmin potwierdzające ten stan, wysokość opłat przekształceniowych i bonifikaty za wniesienie opłaty z góry.

Jak informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIR), dopiero „z chwilą otrzymania zaświadczenia użytkownik wieczysty będzie mógł zgłosić chęć wniesienia opłaty jednorazowej”. Problem w tym, że samorządy nie wyrabiają się z wysyłką zaświadczeń, a ustawa daje im na to czas do końca tego roku. Największe miasta powinny przygotować nawet po kilkadziesiąt tysięcy takich pism. Wysłano zaledwie po kilkaset lub co najwyżej kilka tysięcy zaświadczeń.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • Kos(2019-03-28 09:53) Zgłoś naruszenie 131

    W pierwszej kolejności należy przeczytać za zrozumieniem ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Jeżeli ktoś jest zainteresowany uzyskaniem zaświadczenia o przekształceniu w trybie przyspieszonym (do 4 miesięcy) to powinien złożyć pisemny wniosek w tej sprawie. W normalnym trybie gmina ma 12 miesięcy na wydanie zaświadczenia o potwierdzeniu przekształcenia.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • $$$(2019-03-28 09:25) Zgłoś naruszenie 119

    Nie mylić pojęć?To jest tylko zamiana PRAWA wieczystego użytkowania w PRAWO własności.Praktycznie nic się nie zmienia.Grunt w dalszym ciągu będzie wspólny i nie podzielny.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • r.w(2019-03-28 10:42) Zgłoś naruszenie 108

    A płacić będziemy i to b.słono /40% wartości gruntu/ za wykreślenie z księgi wieczystej słów WIECZYSTE UŻYTKOWANIE i wpisanie słowa WŁASNOŚĆ.Natomiast gruntu nie otrzyma nikt.Wielu myśli,że będzie właścicielem gruntu na którym co chce będzie mógł robić.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jan(2019-03-28 14:46) Zgłoś naruszenie 93

    Warszawa na tym przekształceniu wyszła najlepiej płaci tylko 2% lub 1%. Dlaczego?W pozostałej Polsce aż 40%.I to jest sprawiedliwość?????

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • aw(2019-03-28 10:23) Zgłoś naruszenie 67

    Wykupiem prawo do uzytkowania wieczystego, to za co mam placic kolejny raz

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • właściciel(2019-03-29 07:45) Zgłoś naruszenie 30

    Powinno być powszechne uwłaszczenie i za darmo.Tak jak to zrobił w 1974 roku Gierek.Wszystkim chłopom co uprawiali ziemię orną powiaty wręczyły za darmo AKTY WŁASNOŚCI.I na tym rola państwa w tym temacie się zakończyła.Dalsze czynności jak założenie księgi wieczystej należało do obdarowanego chłopa.Teraz tez to powinno wyglądać tak samo w stosunku do właścicieli i lokatorów mieszkań.

    Odpowiedz
  • Valdemort(2019-03-28 22:34) Zgłoś naruszenie 11

    typowo polski burdel prawny, fatalne przygotowanie procedur - jak zwykle przerasta to prawnikóww? chyba że chodziło o pozyskanie elektoratu, a jak zwykle wyszedła strzał w stopę

    Odpowiedz
  • Ewa(2019-03-29 18:14) Zgłoś naruszenie 10

    Ja od nikogo nic nie dostałam ani mieszkania odpis za przysłowiową złotówkę ani żadnych akcji ani 500+bo dzieci już duże ani emerytury bo mam dzieci 2 a nie 3 lub4 mam58 lat i sama z mężem ciężko pracujemy. Podatki też odprowadzamy i tak mylę że my w naszym wieku nie dostaliśmy nic kompletnie nic tylko zapier...... I nic my od nikogo nic nie dostali. Wszyscy dookoła dostają i mają przywileje tylko nie my ani młodzi ani emeryci. My żyjemy w innej Polsce.

    Odpowiedz
  • M. P(2019-03-28 13:57) Zgłoś naruszenie 00

    Boifikata za przekształcenie wynosi w Warszawie 98% na gruntach Miasta Stołecznego Warszawy jeżeli chodzi o grunty Skarbu Państwa to Boifikata wynosi 60% ale po nowelizacji ustawy ma zostać zrównana rozporządzeniem marszałka województwa z tą którą dało miasto czyli ma wynosić 98%

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Mieszkaniec warszawskiego bloku(2019-03-28 09:10) Zgłoś naruszenie 09

    Sytuacja jest taka, że prawnie na mocy ustawy wiele osób stało się właścicielem gruntu dawniej objetego uzytkowaniem wieczystym ale obowiązek zapłaty podatku od wieczystego użytkowania nadal istnieje ! - taką interpretację usłyszałem w warszawskim urzędzie. Dopiero decyzja o uznaniu przekształcenia daje możliwość skutecznego złożenia wniosku o bonifikatę i opłacenie opłaty przekształceniowej. Blok w którym mieszkam ma uregulowana sytuacje prawna i nie powinno być prawnych problemów. Jest problem organizacyjny, który implikuje datę wydania decyzji, datę doręczenia a tym samym możliwość skorzystania z właściwej bonifikaty o dodatkowo obowiązek zwrotu nadpłaty obywatelowi . Niestety powstała kołobłęd prawny. Czy struktury administracyjne zdadzą egzamin ze swojej sprawności? Czy obywatel nie straci zaufania do organów Państwa?

    Odpowiedz