statystyki

Lokalne władze na rządowej kroplówce. Resort finansów udziela pożyczek samorządowcom

autor: Tomasz Żółciak06.03.2019, 07:36; Aktualizacja: 06.03.2019, 08:02
Na liście pożyczkobiorców jest 28 miast i gmin, 10 powiatów oraz woj. mazowieckie

Na liście pożyczkobiorców jest 28 miast i gmin, 10 powiatów oraz woj. mazowieckieźródło: ShutterStock

Prawie 40 samorządów sięgnęło po pożyczki udzielane przez resort finansów – wynika z ustaleń DGP. To ratunek dla jednostek, które wpadły w kłopoty finansowe.

Na liście pożyczkobiorców jest 28 miast i gmin, 10 powiatów oraz woj. mazowieckie. Ono też jest największym beneficjentem z kwotą 246,5 mln zł przyznaną w 2014 r. Za nim plasują się gmina Rewal z prawie 102 mln zł pożyczonymi w 2016 r. i powiat śremski ze 100 mln zł otrzymanymi w ubiegłym roku. W sumie od lipca 2004 r. Ministerstwo Finansów (MF) udzieliło 39 jednostkom pożyczek na kwotę ponad 778 mln zł. Wkrótce do listy samorządów sięgających po rządową pomoc mogą dołączyć śląskie Świętochłowice. Miasto musi wdrożyć program naprawczy z uwagi na trudną sytuację finansową i negatywne zaopiniowanie budżetu przez regionalną izbę obrachunkową. Tamtejsze władze zapowiedziały, że złożą do MF stosowny wniosek.

Warunki pożyczki, udzielanej w trybie art. 224 ustawy o finansach publicznych, są atrakcyjne. Oprocentowanie wynosi połowę stopy redyskonta weksli w Narodowym Banku Polskim, nie mniej jednak niż 3 proc. w skali roku.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane