statystyki

Użytkowanie wieczyste: Płacić opłatę roczną czy czekać na zaświadczenie o przekształceniu?

autor: Maciej Suchorabski21.01.2019, 19:00; Aktualizacja: 21.01.2019, 20:23
Problem ten może być wyjaśniony w prosty sposób

Problem ten może być wyjaśniony w prosty sposóbźródło: ShutterStock

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że do 31 marca 2019 r. urzędy nie będą w stanie rozesłać do wszystkich dotychczasowych użytkowników wieczystych zaświadczeń potwierdzających przekształcenie. Wtedy właśnie upływa termin na uiszczenie opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego.

Na mocy ustawy z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów (Dz.U. z 2018 r. poz. 1716 ze zm.), co do zasady prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi lub wielorodzinnymi, w których co najmniej połowa, to lokale mieszkalne uległo przekształceniu w prawo własności z dniem 1 stycznia 2019 r.

Ustawa, która obowiązuje od Nowego Roku, przewidziała jednak pewne wyjątki. Nie ulegnie przekształceniu np. prawo użytkowania wieczystego nieruchomości o przeznaczeniu mieszanym – takich, w których ponad połowa lokali spełnia np. funkcje usługowe. Aby doszło do przekształcenia części lokali mieszkalnych, konieczne jest założenie dla nich odrębnej księgi wieczystej bądź wyłączenia z istniejącej księgi wieczystej gruntów niepodlegających przekształceniu.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • użytkownik(2019-01-23 09:31) Zgłoś naruszenie 22

    Przekształcenie wieczyste to tylko następny podatek.A fizycznie i tak nic się nie zmieni dla właściciela.Grunt dalej będzie wspólny i nie podzielny.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane