statystyki

Bez konkursu w urzędzie: Sprzątaczkę i konserwatora można zatrudnić od ręki

autor: ar16.01.2019, 18:00
Mankamentem jest to, że dość często trudno orzec, czy dane stanowisko pracy należy do stanowisk pomocniczych, czy do obsługi.

Mankamentem jest to, że dość często trudno orzec, czy dane stanowisko pracy należy do stanowisk pomocniczych, czy do obsługi.źródło: ShutterStock

Nowy wójt chce zrezygnować z usług firmy sprzątającej i serwisu. Planuje zatrudnić takie osoby bezpośrednio w urzędzie. Czy na takie stanowiska musi być ogłoszony konkurs?

Nie. Pracownicy samorządowi dzielą się zasadniczo na dwie grupy. Są zatrudniani na stanowiskach albo urzędniczych, albo pomocniczych i obsługi. Zgodnie z art. 11 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1260 ze zm.) nabór kandydatów na wolne stanowiska urzędnicze, w tym kierownicze, jest otwarty i konkurencyjny. Stanowiska konserwatora lub sprzątaczki z pewnością takowymi nie są. Są to stanowiska pomocnicze i obsługi, do których nie stosuje się reżimu ustawowego naboru. Muszą one jednak spełnić określone wymogi. Zgodnie z art. 6 ustawy, choć nie trzeba przeprowadzać naboru na te stanowiska, to pracownikiem samorządowym może być osoba, która jest obywatelem polskim, ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych i posiada kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania pracy na określonym stanowisku. 


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane