statystyki

Posłowie nie chcą samorządowej prasy

autor: Agata Szczepańska14.11.2018, 18:00
prasa, media, gazety

Projekt został skierowany m.in. do Biura Analiz Sejmowych w celu zasięgnięcia opinii prawnej oraz do konsultacji z organizacjami samorządowymi.źródło: ShutterStock

Wydawanie gazet przez władze lokalne narusza wolność słowa, stanowi nieuczciwą konkurencję, umacnia lokalne grupy interesu i jest marnowaniem pieniędzy obywateli – przekonują autorzy projektu, który zakazać ma takich praktyk. Złożyli go w Sejmie posłowie Kukiz’15.

Pomysł nie jest nowy, a ostatnimi czasy powrócił za sprawą rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, który – jak informował DGP – kilkakrotnie zwracał się w tej sprawie do ministra kultury. Przekonywał, że z gazetami wydawanymi po kosztach i dystrybuowanymi do każdej skrzynki nie wygra żadna prywatna redakcja. Doprowadzi to do zawłaszczenia medialnej przestrzeni, a w konsekwencji – do ograniczenia wolności wypowiedzi.

Teraz z inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie wystąpiła grupa posłów Kukiz’15.

Jak piszą w uzasadnieniu projektu o zmianie ustawy – Prawo prasowe oraz niektórych innych ustaw, ma on na celu zakończenie praktyki wydawania przez jednostki samorządu terytorialnego tytułów prasowych, które „pod pozorami biuletynów informacyjnych w istocie stanowią narzędzie propagandy dla lokalnych władz”. Temu samemu celowi ma służyć zakaz finansowania przez władze lokalne informacji i reklam, na których prezentowane są wizerunki osób będących jednoosobowymi organami wykonawczymi tych jednostek oraz osób wchodzących w skład organów jednostek samorządu terytorialnego.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane