statystyki

Posłowie nie chcą samorządowej prasy

autor: Agata Szczepańska14.11.2018, 18:00
prasa, media, gazety

Projekt został skierowany m.in. do Biura Analiz Sejmowych w celu zasięgnięcia opinii prawnej oraz do konsultacji z organizacjami samorządowymi.źródło: ShutterStock

Wydawanie gazet przez władze lokalne narusza wolność słowa, stanowi nieuczciwą konkurencję, umacnia lokalne grupy interesu i jest marnowaniem pieniędzy obywateli – przekonują autorzy projektu, który zakazać ma takich praktyk. Złożyli go w Sejmie posłowie Kukiz’15.

Pomysł nie jest nowy, a ostatnimi czasy powrócił za sprawą rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, który – jak informował DGP – kilkakrotnie zwracał się w tej sprawie do ministra kultury. Przekonywał, że z gazetami wydawanymi po kosztach i dystrybuowanymi do każdej skrzynki nie wygra żadna prywatna redakcja. Doprowadzi to do zawłaszczenia medialnej przestrzeni, a w konsekwencji – do ograniczenia wolności wypowiedzi.

Teraz z inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie wystąpiła grupa posłów Kukiz’15.

Jak piszą w uzasadnieniu projektu o zmianie ustawy – Prawo prasowe oraz niektórych innych ustaw, ma on na celu zakończenie praktyki wydawania przez jednostki samorządu terytorialnego tytułów prasowych, które „pod pozorami biuletynów informacyjnych w istocie stanowią narzędzie propagandy dla lokalnych władz”. Temu samemu celowi ma służyć zakaz finansowania przez władze lokalne informacji i reklam, na których prezentowane są wizerunki osób będących jednoosobowymi organami wykonawczymi tych jednostek oraz osób wchodzących w skład organów jednostek samorządu terytorialnego.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane