Komisarz wyborczy wygasił mandaty radnych miejskich uzyskane przez prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza oraz burmistrz Sokółki Ewę Kulikowską. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, obu funkcji nie można bowiem łączyć; mandat radnego wygaszany jest z mocy prawa.

Postanowienia komisarza wyborczego w Suwałkach ukazały się w piątek w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Zarówno Renkiewicz jak i Kulikowska walczyli o reelekcję i wygrali w I turze; równolegle ze swoich komitetów wyborczych uzyskali mandaty radnych. Po ich wygaszeniu, miejsca w radach zajmą osoby z kolejnymi wynikami na tych samych listach wyborczych.

Swoim postanowieniem komisarz wyborczy wygasił też mandat radnej miasta Suwałki Ewy Sidorek (startowała ona z komitetu wyborczego Czesława Renkiewicza). Jak wynika z postanowienia, w tym przypadku ona sama pisemnie zrzekła się mandatu; prawdopodobnie oznacza to, że pozostanie nadal zastępcą prezydenta miasta, jak miało to miejsce w kończącej się kadencji.

Wcześniej komisarz wyborczy w Białymstoku wygasił z mocy prawa mandaty miejskich radnych uzyskane przez prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego oraz burmistrzów Michałowa i Hajnówki.

Tadeusz Truskolaski wygrał wybory prezydenta miasta w I turze, zdobywając 56,21 proc. głosów; będzie to jego czwarta kadencja. Równolegle - w jednym z pięciu okręgów wyborczych w mieście - był liderem listy kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta Białystok. Uzyskał w tym okręgu najlepszy wynik (31,19 proc. głosów) i zdobył mandat radnego miejskiego.

W Michałowie mandat radnego nowej kadencji zdobył Marek Nazarko, zaś w Hajnówce - Jerzy Sirak. Obaj zwyciężyli w tych miastach w I turze wyborów burmistrza, więc ich mandaty radnych również zostały wygaszone z mocy prawa.

Jak wynika z informacji PAP uzyskanych w piątek w delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku, podobna sytuacja będzie miała miejsce w Bielsku Podlaskim, gdzie obaj kandydaci na burmistrza walczący w II turze, mają już mandaty radnych miejskich nowej kadencji. Do wygaśnięcia mandatu radnego z mocy prawa może też dojść w Wasilkowie, gdzie jeden z dwóch kandydatów na burmistrza zdobył mandat radnego. Jeśli wygra w II turze, straci ten mandat.

W sejmiku województwa sam zrezygnował z mandatu Zbigniew Nikitorowicz, startujący z list Koalicji Obywatelskiej. Chce on bowiem kontynuować pracę na stanowisku zastępcy prezydenta Białegostoku; dostał taką propozycję od Truskolaskiego i ma rekomendację Platformy Obywatelskiej, do której należy.

Radnym w jego miejsce zostanie najprawdopodobniej Jarosław Dworzański, w przeszłości marszałek województwa i przewodniczący sejmiku. Dworzański miał piąty wynik na liście Koalicji Obywatelskiej, zdobył blisko 4,4 tys. głosów.