Prowadzimy serwis samochodowy w lokalu gminnym. Gmina najpierw wypowiedziała najem, a teraz wniosła do sądu pozew o opróżnienie lokalu, co naszym zdaniem jest nieuzasadnione. Zapłaciliśmy bowiem wcześniejsze zaległości. Jednak gmina twierdzi, że nieskutecznie, bo dopiero po dodatkowym terminie miesięcznym.
Gmina mogła wypowiedzieć umowę najmu, a w konsekwencji domagać się opuszczenia lokalu przez przedsiębiorcę. Spłata zadłużenia po dodatkowym terminie nie miała znaczenia.
Z podanego stanu faktycznego wynika, że przedsiębiorca miał zaległości czynszowe za lokal użytkowy. Spłacił je, ale po dodatkowo wyznaczonym terminie i umowa najmu została wypowiedziana. Odpowiedź na pytanie wymaga odniesienia się do stosownych regulacji kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). W art. 659 k.c. postanowiono, że przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
Pozostało
88%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Powiązane
Reklama