statystyki

Środowiskowi inspektorzy skuteczniej uderzą w mafię śmieciową

autor: Zofia Jóźwiak13.07.2018, 16:00; Aktualizacja: 13.07.2018, 16:07
Podniesienie stawek wynika z tego, że obecna wysokość administracyjnych kar pieniężnych wydaje się mało motywująca podmioty korzystające ze środowiska.

Podniesienie stawek wynika z tego, że obecna wysokość administracyjnych kar pieniężnych wydaje się mało motywująca podmioty korzystające ze środowiska.źródło: ShutterStock

- Kontrolerów będzie dwukrotnie więcej. Bez tego niemożliwe byłoby zwiększenie liczby i częstotliwości kontroli oraz wprowadzenie pracy zmianowej. Za tym oczywiście pójdą odpowiednie środki finansowe - mówi Marek Haliniak główny inspektor ochrony środowiska.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Przyjęta w ubiegły czwartek przez Sejm nowelizacja ustawy o inspekcji ochrony środowiska przewiduje znaczące zmiany w jej działalności, dotyczące m.in. Państwowego Monitoringu Środowiska. Dlaczego zdecydowaliście się na jego centralizację?

Monitoring środowiska to niezwykle ważne zadanie państwa. Dostarcza informacji o stanie środowiska niezbędnych do podejmowania wielu kluczowych decyzji – zarówno na szczeblu centralnym, jak i wojewódzkim. W myśl zasady, że wody i powietrze nie znają granic, scentralizowana struktura monitoringu środowiska pozwoli na optymalizację kosztów i usprawni zarządzanie wszystkimi komponentami środowiska z pominięciem terytorialnych podziałów administracyjnych. Pozwoli również na tworzenie wyspecjalizowanych zespołów pomiarowych i przyczyni się także do większej specjalizacji laboratoriów.

Obecnie zadania Państwowego Monitoringu Środowiska finansowane są przez 17 odrębnych dysponentów budżetowych. Powoduje to wiele problemów z zachowaniem ciągłości badań. Ich zakres jest identyczny dla całego kraju, natomiast różna jest wysokość środków możliwych do pozyskania przez poszczególne wojewódzkie inspektoraty. Jeśli chodzi natomiast o lokalizację tych obiektów, to będą się one znajdowały w tych samych miejscach, co do tej pory. Natomiast tam, gdzie będą takie potrzeby, utworzone zostaną bardziej specjalistyczne zespoły badawczo-pomiarowe i jeśli zaistnieje taka konieczność, zatrudniani będą dodatkowi specjaliści z danej dziedziny.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • chłodnym okiem(2018-07-14 11:25) Zgłoś naruszenie 61

  Środowiskowi inspektorzy skuteczniej uderzą w mafię śmieciową????? Już to widzę. Na pewno uderzą i to skutecznie w najsłabszych-zwykłych obywateli. Mafii jak zwykle nic nie zrobią.

  Odpowiedz
 • to państwo samo się lekceważy(2018-07-14 10:06) Zgłoś naruszenie 30

  W tym państwie, odnoszę wrażenie, że przepisy o walce z mafią pisze mafia, przepisy o walce ze złodziejami złodzieje... To państwo staje na głowie, żeby swoją administrację poniżać, czynić nieskuteczną, ośmieszać i opluwać. Bycie urzędnikiem tego państwa to jest po prostu obciach. I już nie piszę o sprawach finansowych, kiedy sprzątaczka, nie mówiąc już o operatorze łopaty, zarabiają lepiej od urzędnika. Same mechanizmy działania, są tak absurdalne, że jedyne czemu służą to poniżanie ludzi wykonujących pracę dla tego państwa. Żeby nie być gołosłownym. Poddawanie urzędników państwowych pod zarząd starostwa. Szkoda, że nie pod sołectwo albo radę osiedla. Brak narzędzi do stwierdzania nieprawidłowości. Niedorzeczne "reformy", która ZAWSZE więcej psują niż naprawiają. Kwiestie transportu, kiedy na kontrole urzędnik musi zasuwać busikami albo na piechotę. Majestet państwa, urzędnik stojący na deszczu pod bramką. Może mu otworzą. A jak nie otworzą, to im może skoczyć, bo system współpracy z policją w takich przypadkach to fikcja. Szkoda nawet o tym pisać, bo to jak wołanie na puszczy.

  Odpowiedz
 • sZapur(2018-07-14 21:11) Zgłoś naruszenie 00

  A pensje w WIOŚ dalej 1600 na rękę jak teraz?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane