Zjawisko tzw. prekampanii wyborczej powinno być uregulowana w prawie wyborczym - uważa rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Zaapelował do marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, by rozważył zainicjowanie takich zmian w prawie.

Treść wystąpienia, skierowanego do Karczewskiego, została zamieszczona na stronie internetowej RPO. Bodnar podkreślił w nim, że działania mające znamiona agitacji, a prowadzone jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem kampanii wyborczej, są zjawiskiem obserwowanym w Polsce od lat i - jak zaznaczył - są podejmowane w celu osiągnięcia przewagi nad innymi kandydatami oraz ugrupowaniami. Według RPO działania te mogą prowadzić m.in. do "ominięcia limitów wydatków i procedur zapewniających transparentność finansów kampanii wyborczych".

"Zjawisko +prekampanii wyborczej+ pozostaje wciąż nieuregulowane, co w moim przekonaniu negatywnie wpływa na zasadę równości szans kandydatów i komitetów wyborczych, a także na zasadę jawności finansowania kampanii wyborczych" - ocenił rzecznik praw obywatelskich. Jak zauważył doniesienia medialne wskazują, że problem braku regulacji tzw. prekampanii wyborczej jest aktualny w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych.

Bodnar przypomina, że wielokrotnie występował w tej sprawie do Sejmu i Senatu, a także poruszał ją w toku prac legislacyjnych nad nowelizacją Kodeksu wyborczego. "Niestety, ustawodawca nie podjął tego ważnego zagadnienia" - podkreślił. Jak zaznaczył, w pełni popiera stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej z maja 2018, w którym po raz kolejny sformułowano postulat ustawowego uregulowania zasad prowadzenia takiej prekampanii.

"Uprzejmie proszę Pana Marszałka o przyjęcie powyższych uwag i rozważenie zainicjowania koniecznych zmian w prawie wyborczym. Będę wdzięczny za poinformowanie mnie o zajętym w tej sprawie stanowisku" - napisał Bodnar.

Na początku maja szef PKW Wojciech Hermeliński ocenił, że trudno uniknąć wrażenia, iż w przypadku niektórych kandydatów w wyborach samorządowych kampania wyborcza już się rozpoczęła. Powiedział, że PKW wzywa kandydatów do zaprzestania takiej działalności.

Hermeliński dodał, że do PKW przychodzą skargi z prośbą o rozwiązanie problemu prekampanii, w szczególności - jak dodał - zwracana jest uwaga na kandydatów na prezydenta Warszawy - Patryka Jakiego (polityk Solidarnej Polski, kandydat Zjednoczonej Prawicy) oraz Rafała Trzaskowskiego (PO). "Podejrzewam, że takich spraw będzie niebawem więcej, bo obawiam się, że niestety idąc w ślady (tych) dwóch polityków inni kandydaci mogą też tego rodzaju działalność prowadzić" - mówił szef PKW.

Kandydaci na prezydenta Warszawy: PO i Nowoczesnej Rafał Trzaskowski oraz Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki, organizują konferencje prasowe dotyczące ich propozycji dla stolicy; są także aktywni w mediach społecznościowych.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. Kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów. (PAP)