statystyki

Klimat do inwestycji tworzą samorządy

autor: Patrycjo Otto18.04.2018, 09:27; Aktualizacja: 22.05.2019, 14:40
Utworzone Centrum Usług „Mulnik” ma stworzyć szansę dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw na dalszy ich rozwój, ma też podnieść konkurencyjność oraz jakość i komfort pracy przedsiębiorców i zatrudnionych przez nich pracowników.

Utworzone Centrum Usług „Mulnik” ma stworzyć szansę dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw na dalszy ich rozwój, ma też podnieść konkurencyjność oraz jakość i komfort pracy przedsiębiorców i zatrudnionych przez nich pracowników.źródło: Materiały Prasowe

Nowi inwestorzy oznaczają dodatkowe miejsca pracy, a co za tym idzie spadek wskaźnika bezrobocia. Dlatego samorządy nie ustają w rozwijaniu i promowaniu swoich regionów.

Polska to dobre miejsce do lokowania kapitału. Aż 92 proc. inwestorów zagranicznych jest zadowolonych z decyzji o zainwestowaniu w Polsce i zrobiłoby ten krok ponownie – wynika z najnowszej edycji badania „Klimat inwestycyjny w Polsce”, przeprowadzonego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) przy wsparciu HSBC i Grant Thornton.

Tworzenie odpowiednich warunków do lokowania kapitału przez firmy pozostaje więc jednym z najważniejszych celów centralnych organów odpowiedzialnych za polską politykę gospodarczą, lecz także – lokalnie – samorządów.

– Przy tego rodzaju działaniach ważna jest elastyczność władz samorządowych, ich umiejętność identyfikowania potrzeb inwestorów i to zarówno w zakresie infrastruktury, jak i wymaganych kadr. Idealna byłaby długofalowa współpraca oparta na stałej wymianie informacji. Dzięki temu władze samorządowe mogą na przykład aktywnie wspierać rozwój danego typu szkolnictwa, który będzie przygotowywał odpowiednio wykwalifikowanych absolwentów, gotowych, by podjąć pracę u konkretnych pracodawców. W ten proces mogą także włączyć się urzędy pracy, które wesprą pracowników w pozyskaniu odpowiednich umiejętności – wyjaśnia Mateusz Żydek ze spółki Randstad Polska.

Ważna jest komunikacja

Dodaje, że dotychczas o wyborze danej lokalizacji przez inwestorów najczęściej przesądzały kwestie związane z odpowiednią infrastrukturą, często także umiejscowieniem terenu na mapie Polski, np. w odpowiedniej bliskości granic czy w sąsiedztwie konkretnych aglomeracji. Czynnik infrastrukturalny jest nadal istotny, co zresztą potwierdzają samorządy.

– Infrastruktura sprzyja temu, że w naszym mieście przybywa inwestorów, także z zagranicy, przeważnie ze Skandynawii. Świnoujście jest miastem trzech granic. Powstające zakłady usytuowane są w pobliżu Międzynarodowego Terminalu Promowego łączącego Polskę ze Skandynawią, a także drogi krajowej nr 3. Do tego 98 proc. obszaru pokryte jest aktualnymi planami zagospodarowania. Obowiązuje też uchwała rady miasta dająca preferencje inwestorom, jak choćby zwolnienie z podatku od nieruchomości – informuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia, dodając, że od 2004 r. nastąpił wyraźny wzrost wydatków inwestycyjnych (z 13 mln zł do 220 mln zł).

Ludzie zyskują na znaczeniu

Zdaniem ekspertów coraz bardziej na znaczeniu przy lokowaniu projektów przez inwestorów zyskują kwestie związane z dostępnością do odpowiednio przygotowanych kadr. Szczególnie jeśli firma potrzebuje wyspecjalizowanych pracowników.

– Samorządy powinny więc dbać o tworzenie nie tylko odpowiedniej infrastruktury drogowej czy kolejowej, lecz również komfortowych warunków do życia, które będą zatrzymywały w danym regionie dotychczasowych mieszkańców, a także przyciągały nowych. Istotna jest też ścisła współpraca z pracodawcami, aby identyfikować ich potrzeby. Wówczas za pomocą instytucji rynku pracy samorząd wspierać może rozwój mieszkańców, aby ci posiedli umiejętności pożądane przez firmy, a pracodawcy nie mieli trudności w znalezieniu odpowiednio wykwalifikowanych kadr – podkreśla Mateusz Żydek ze spółki Randstad Polska.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane