statystyki

RODO: Czy sołtys też będzie musiał powołać inspektora ochrony danych

autor: Jakub Styczyński25.04.2018, 08:35; Aktualizacja: 25.04.2018, 10:27
Do 25 maja zostało zaledwie kilka tygodni, a eksperci oraz GIODO nie są pewni, jaką rolę w procesie przetwarzania danych pełnią jednostki pomocnicze samorządu terytorialnego.

Do 25 maja zostało zaledwie kilka tygodni, a eksperci oraz GIODO nie są pewni, jaką rolę w procesie przetwarzania danych pełnią jednostki pomocnicze samorządu terytorialnego.źródło: ShutterStock

Problemy z odpowiedzią na to z pozoru proste pytanie ma nawet GIODO. Zdaniem ekspertów tę kwestię należy jak najszybciej wyjaśnić w krajowych przepisach wdrażających.

Sołtysi nierzadko mają dostęp do danych osobowych mieszkańców (m.in. prowadzą na ich rzecz działania informacyjne, a także zawiadamiają o ważnych dla nich sprawach oraz o organizacji gminy). Czy w takim razie także oni będą mieć obowiązek przestrzegania przepisów unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), które zacznie obowiązywać 25 maja br.? A jeśli tak, to czy są samodzielnymi administratorami, co oznacza, że muszą zabezpieczyć przetwarzane dane oraz powołać inspektora ochrony danych (IOD)? I wreszcie, czy za naruszenia grożą im kary? Odpowiedzi na te pytania – jak się okazuje – wcale nie są łatwe.

Doktor Marlena Sakowska-Baryła, radca prawny i partner w Sakowska-Baryła Czaplińska Kancelaria Radców Prawnych sp.p. oraz redaktor naczelna „ABI Expert”, zauważa, że problem interpretacji wynika z niejasności obowiązujących przepisów o samorządzie gminnym oraz niespójnego orzecznictwa generalnego inspektora ochrony danych osobowych (GIODO). – W przeszłości GIODO czasem uznawało za samodzielnych administratorów danych osobowych rady gmin, a czasem wójtów. Tym bardziej nie wiadomo, jaką rolę w przetwarzaniu danych osobowych pełnią stojący na czele jednostek pomocniczych sołtysi. Przy czym sprawa dotyczy nie tylko sołtysów, ale również np. zarządów osiedli, rad seniorów, rad młodzieżowych oraz miejskich, związków międzygminnych i powiatowych. Tę kwestię powinno się wyjaśnić w przepisach wdrażających RODO do polskiego porządku prawnego – uważa dr Marlena Sakowska-Baryła.

Wynagrodzenia brak, a kary grożą

Dlaczego niejasność interpretacji to duży problem dla sołtysów? Otóż może się okazać, że są zobowiązani nie tylko do wdrożenia odpowiednich zabezpieczeń przetwarzanych danych, zebrania zgód na ich gromadzenie i przetwarzanie, a także powołania inspektora ochrony danych. A niewykluczone, że za ewentualne naruszenia ryzykowaliby też prywatnym majątkiem – zgodnie z projektem ustawy o ochronie danych osobowych – nawet do 100 tys. zł.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • inspektor(2018-04-25 09:38) Zgłoś naruszenie 12

  RODO, ochrona danych osobowych - kolejny kosztowny bożek chorej Unii

  Odpowiedz
 • a(2018-04-25 10:48) Zgłoś naruszenie 10

  Prawo unijne to pretekst do zatrudniania większej ilości nieudolnych urzędników. W urzędach nadal nie będą wiedzieli, jakie mają dokumenty, kto z jakim wnioskiem przyszedł i co należy w jakim czasie zrobić. PiS z KC Episkopatem daje i da większy pokaz jak dobrze żyć za nasze. Katecheci, kapelani tradycyjne od tysiąc a lat donoszą na wiernych, za pieniądze podatników i wiernych. Petent i wierny to śmieć, który ma płacić i niczego nie żądać w zamian.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-04-26 08:33) Zgłoś naruszenie 10

  A cóż to , dla sołtysa za problem ... jeden etat inspektora więcej , jeden mniej ... albo jakiś dodatkowy departament ... w sąsieku na przykład ...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane