statystyki

Antysmogowy wyścig zbrojeń w samorządach

autor: Tomasz Żółciak28.02.2018, 07:45; Aktualizacja: 28.02.2018, 08:02
Strażnicy miejscy wyposażani są w specjalistyczne narzędzia do badania poziomu zanieczyszczenia powietrza

Strażnicy miejscy wyposażani są w specjalistyczne narzędzia do badania poziomu zanieczyszczenia powietrzaźródło: ShutterStock

W walce o czyste powietrze lokalne władze stawiają na nowe technologie i tradycyjne mandaty.

Walka ze smogiem, jednym z najbardziej palących problemów naszego kraju, toczy się nie tylko na polu legislacyjnym. Władze lokalne coraz powszechniej korzystają z nowinek technologicznych.

Katowice i Kraków już testują do walki ze smogiem drony, a nad ich zakupem zastanawiają się władze Bielska-Białej (jedno takie urządzenie to koszt nawet 200 tys. zł). Urządzenia są w stanie przeanalizować skład dymu z kominów, dzięki czemu nie trzeba pukać od drzwi do drzwi.

Strażnicy miejscy wyposażani są w specjalistyczne narzędzia do badania poziomu zanieczyszczenia powietrza generowanego przez gospodarstwa domowe. W Poznaniu mają sprzęt do pomiaru pyłu zawieszonego, a w razie potrzeby mogą wysłać próbki popiołu z palenisk do laboratorium, z którym miasto podpisało niedawno umowę (wcześniej strażnik musiał udowodnić nieprawidłowość na miejscu). Stołeczni strażnicy dostali od miasta tzw. smogowozy, dzięki czemu badania próbek można wykonać od razu w trakcie kontroli. Pięć takich mobilnych laboratoriów kosztowało ok. 2 mln zł.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane