statystyki

Programy żywieniowe w szkołach nie spełniają swojej roli

autor: Paulina Szewioła20.09.2017, 07:37; Aktualizacja: 20.09.2017, 09:22
dziecko na stołowce

NIK zwrócił także uwagę na niewłaściwe zbilansowanie obiadów podawanych w szkoleźródło: ShutterStock

Rośnie odsetek uczniów z nadwagą i otyłością – wynika z raportu NIK. Z analiz Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że od kilku lat polskie dzieci zaliczane są do najszybciej tyjących w Europie. – Wpływ na to ma przede wszystkim spadek ich aktywności fizycznej.

Częściej bowiem korzystają ze zdobyczy techniki, co powoduje siedzący tryb życia, a nie ruch. A to sprzyja otyłości – wskazuje Elżbieta Madajczyk, przewodnicząca Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. Zwraca też uwagę, że dodatkowym problemem wpływającym na powstawanie otyłości są złe nawyki żywieniowe. – Przyczyniają się do tego również media, bombardując reklamami niezdrowej żywności, która jest bardzo łatwo dostępna i dzieci często po nią sięgają – dodaje.

Problemowi przyjrzała się Najwyższa Izba Kontroli, badając 20 szkół z województw: lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego i kujawsko-pomorskiego. Badaniami objęto lata 2015–2016, jednak dla oceny tendencji zmian w kontrolowanym obszarze uwzględniono również dane statystyczne z okresów wcześniejszych.

Raport NIK potwierdza, że odsetek uczniów z nadwagą i otyłością rośnie, a tendencji tej nie zatrzymały niestety programy promujące zdrowe żywienie. W ocenie izby skuteczność wielu z nich osłabiała m.in. dostępność niezdrowych produktów w części sklepików szkolnych, brak urozmaicenia produktów, a przede wszystkim niezrealizowanie jednego z podstawowych założeń, czyli spożywania otrzymanych produktów na terenie szkoły.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane