statystyki

Programy żywieniowe w szkołach nie spełniają swojej roli

autor: Paulina Szewioła20.09.2017, 07:37; Aktualizacja: 20.09.2017, 09:22
dziecko na stołowce

NIK zwrócił także uwagę na niewłaściwe zbilansowanie obiadów podawanych w szkoleźródło: ShutterStock

Rośnie odsetek uczniów z nadwagą i otyłością – wynika z raportu NIK. Z analiz Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że od kilku lat polskie dzieci zaliczane są do najszybciej tyjących w Europie. – Wpływ na to ma przede wszystkim spadek ich aktywności fizycznej.

Częściej bowiem korzystają ze zdobyczy techniki, co powoduje siedzący tryb życia, a nie ruch. A to sprzyja otyłości – wskazuje Elżbieta Madajczyk, przewodnicząca Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. Zwraca też uwagę, że dodatkowym problemem wpływającym na powstawanie otyłości są złe nawyki żywieniowe. – Przyczyniają się do tego również media, bombardując reklamami niezdrowej żywności, która jest bardzo łatwo dostępna i dzieci często po nią sięgają – dodaje.

Problemowi przyjrzała się Najwyższa Izba Kontroli, badając 20 szkół z województw: lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego i kujawsko-pomorskiego. Badaniami objęto lata 2015–2016, jednak dla oceny tendencji zmian w kontrolowanym obszarze uwzględniono również dane statystyczne z okresów wcześniejszych.

Raport NIK potwierdza, że odsetek uczniów z nadwagą i otyłością rośnie, a tendencji tej nie zatrzymały niestety programy promujące zdrowe żywienie. W ocenie izby skuteczność wielu z nich osłabiała m.in. dostępność niezdrowych produktów w części sklepików szkolnych, brak urozmaicenia produktów, a przede wszystkim niezrealizowanie jednego z podstawowych założeń, czyli spożywania otrzymanych produktów na terenie szkoły.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane