statystyki

Rehabilitacja: Powiaty pomogą na tyle, na ile mogą

autor: Klara Klinger, Michalina Topolewska28.08.2017, 07:51; Aktualizacja: 28.08.2017, 10:32
380 tyle ma być ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych

380 tyle ma być ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczychźródło: ShutterStock

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) złagodzi wymagania dla ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych, które mają zapewniać pomoc rodzinom z niepełnosprawnymi dziećmi.

Ich powstanie od 1 września br. przewiduje art. 90v ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1943 ze zm.), który realizuje jeden z elementów rządowego programu „Za życiem”. Zgodnie z tym przepisem każdy starosta będzie wyznaczał jednostkę, np. przedszkole, szkołę podstawową, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy czy poradnię psychologiczno-pedagogiczną, która będzie pełniła funkcję takiego ośrodka w danym powiecie. Do jego najważniejszych zadań będzie należeć udzielanie kompleksowego wsparcia rodzinie od chwili wykrycia niepełnosprawności dziecka lub zagrożenia jej wystąpienia do momentu podjęcia nauki w szkole (ze szczególnym uwzględnieniem maluchów do trzeciego roku życia). Natomiast szczegółowe obowiązki ośrodków koordynacyjnych mają być określone w rozporządzeniu ministra edukacji. W jego projekcie wskazanych zostało sześć głównych zadań. Wśród nich m.in. organizowanie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka (zajęcia w wymiarze do pięciu godzin tygodniowo), zapewnianie konsultacji lekarzy różnej specjalności oraz usług specjalistów takich jak fizjoterapeuci, psycholodzy, pedagodzy czy logopedzi.

– W zapisach pojawiło się wiele sformułowań, które obligują samorządy do zapewnienia zarówno medycznej, jak i kompleksowej, interdyscyplinarnej opieki nad całą rodziną. Założenie jest szlachetne, ale bardzo często niemożliwe do zrealizowania – twierdzi Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Jego zdaniem samorządy nie mają ani możliwości finansowych, ani narzędzi prawnych, żeby szybko, poza kolejnością „załatwić” specjalistyczną opiekę medyczną. Jak podkreśla, np. od leczenia FAZ (alkoholowy zespół płodowy) jest kilku ekspertów w całym kraju.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane