statystyki

Przetargi: Liczy się umowa, a nie ustna deklaracja dzierżawcy lokalu

autor: Marcin Nagórek04.08.2017, 20:00
najem, wynajem

Wymóg płacenia podatków w gminie nie został wpisany do umowy dzierżawy, a jedynym warunkiem przystąpienia do przetargu była wpłata wadium, a nie deklaracja opłacania podatkuźródło: ShutterStock

Gmina rozwiązała ze mną umowę dzierżawy lokalu zawartą na 10 lat w wyniku przetargu. Jako przyczynę podano, że nie płaciłem podatków od pojazdów w tej gminie, tylko w sąsiedniej. W umowie i w warunkach przetargu nie było takiego zapisu. Gmina twierdzi, że deklaracje w tym zakresie złożyłem ustnie na sesji rady. Co powinienem zrobić?

Czytelnik powinien rozważyć złożenie do sądu pozwu przeciwko gminie o ustalenie za bezskuteczne wypowiedzenia umowy dzierżawy. Podstawą prawną powództwa będzie art. 189 kodeksu postępowania cywilnego. Stanowi on, że powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny. Wydaje się, że w tym przypadku spełnione są wymogi powyższego przepisu, lecz ostateczna decyzja należy do sądu.

Rozpatrując problem, warto przede wszystkim odnieść się do regulacji kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Zgodnie z art. 694 k.c. do dzierżawy stosuje się odpowiednio przepisy o najmie. Zaś te z kolei określa art. 673 par. 3 mówiący o tym, że jeżeli czas trwania najmu (dzierżawy) jest oznaczony, zarówno wynajmujący (wydzierżawiający), jak i najemca (dzierżawca) mogą go wypowiedzieć w przypadkach określonych w umowie. Dopuszczalność zastosowania powyższych norm prawnych do oceny rozwiązania ww. umowy bez wypowiedzenia zaaprobował z kolei Sąd Okręgowy w Rzeszowie w wyroku z 22 września 2016 r. (sygn. akt VI Ga 186/16).


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane