statystyki

Pogoda przesądza o braku winy za wypadek na chodniku

autor: Michał Culepa27.07.2017, 17:00
Opinie powodów podzieliły także sądy, oddalając kolejno: powództwo, apelację i skargę kasacyjną.

Opinie powodów podzieliły także sądy, oddalając kolejno: powództwo, apelację i skargę kasacyjną.źródło: ShutterStock

Jeżeli pogoda uniemożliwia całkowite oczyszczenie chodnika z błota czy lodu, właściciel posesji nie ponosi odpowiedzialności za wypadek.

4 stycznia 2013 r. Ivonne C. wracała wieczorem do domu. Na ulicy przed posesją należącą do małżeństwa K. znajdowała się spora kałuża. Tego dnia przyszła odwilż i padał deszcz, a na chodnikach zalegały roztapiający się śnieg i błoto. Pani C. przypadkiem weszła do kałuży, w której znajdował się lód, poślizgnęła się i upadła, doznając wielokrotnych złamań. Po zakończeniu leczenia i rehabilitacji pozwała właścicieli posesji, przed którą znajdowała się pechowa kałuża, o ponad 51 tys. zł odszkodowania. Powoływała się na art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przed sądami dowodziła, iż właściciele posesji nie dochowali obowiązku oczyszczania części chodnika przed swoją nieruchomością. Pozwani bronili się wykazując, że sami, oraz osoby przez nich zatrudniane, regularnie uprzątali śnieg oraz posypywali chodnik solą i piaskiem. Feralnego zaś dnia pogoda była na tyle zła (roztopy i padający cały dzień deszcz), że nie byliby w stanie zapewnić stuprocentowego oczyszczenia z lodu i błota tego fragmentu chodnika, który mieli obowiązek sprzątać.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane