statystyki

Czy można łączyć mandat wójta z prezesurą koła łowieckiego

autor: leszek jaworski28.06.2017, 11:30; Aktualizacja: 28.06.2017, 11:33
Sąd zaznaczył też, że działalność gospodarcza jest faktem – kategorią o charakterze obiektywnym

Sąd zaznaczył też, że działalność gospodarcza jest faktem – kategorią o charakterze obiektywnymźródło: ShutterStock

Wójt otrzymał propozycję zostania prezesem koła łowieckiego. Czy nie naruszy ustawy antykorupcyjnej? Czy nie będzie to stanowiło przyczyny wygaśnięcia jego mandatu?

W myśl art. 4 ust. 6 ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne – ustawa antykorupcyjna –wójt (burmistrz, prezydent) nie może prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem albo pełnomocnikiem w jej prowadzeniu. Zgodnie zaś z przepisami ustawy – Prawo łowieckie (dalej: u.p.ł.) oraz ze statutem Polskiego Związku Łowieckiego koło łowieckie ma osobowość prawną i może prowadzić działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: u.s.d.g.). Zatem prowadzenie działalności gospodarczej przez koło łowieckie, którego prezesem byłby włodarz gminy, wyczerpuje przesłanki naruszenia przepisów ustawy antykorupcyjnej, gdyż byłoby to równoznaczne z zarządzaniem przez niego działalnością gospodarczą prowadzoną przez koło. Zgodnie z art. 492 par. 1 pkt 5 kodeksu wyborczego zaistniałaby zatem podstawa wygaśnięcia mandatu.

Powyższe wnioski potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 marca 2017 r. (sygn. akt II OSK 150/17). Sąd wskazał w nim, że koło łowieckie ma osobowość prawną i może prowadzić działalność gospodarczą w rozumieniu u.s.d.g., o czym świadczą postanowienia art. 35 u.p.ł., jak również statutu Polskiego Związku Łowieckiego. NSA podkreślił, że gospodarczego celu działalności koła łowieckiego nie niweczy to, że działalność ta przynosiła stratę lub dochód z niej był nieznaczny i przeznaczany na cele statutowe.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane