statystyki

Już trzeba wdrażać nową ustawę kominową. Jak skutecznie zrobić to w spółkach z udziałem miasta

autor: Dawid Dziendziela12.04.2017, 09:18; Aktualizacja: 12.04.2017, 09:29
W związku ze zbliżającym się terminem wdrożenia przepisów nowej ustawy kominowej zachodzi konieczność podjęcia przez pana prezydenta określonych działań w ramach wszystkich spółek, w których nasze miasto posiada udziały

W związku ze zbliżającym się terminem wdrożenia przepisów nowej ustawy kominowej zachodzi konieczność podjęcia przez pana prezydenta określonych działań w ramach wszystkich spółek, w których nasze miasto posiada udziałyźródło: ShutterStock

Ustawa z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (Dz.U. z 2016 r. poz. 1202 ze zm., dalej: nowa ustawa kominowa) nakazuje wójtom i burmistrzom podjęcie działań zmierzających do wdrożenia jej zasad w zakresie wynagrodzeń członków organów zarządzających i organów nadzorczych. Będący podmiotami uprawnionymi do wykonywania praw udziałowych włodarze gmin odpowiednie działania muszą podjąć najpóźniej do dnia odbycia zwyczajnego walnego zgromadzenia dotyczącego rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdań zarządu z działalności spółki i finansowego za rok obrotowy rozpoczynający się w 2016 r. Najpóźniejszy termin zwołania takiego zgromadzenia to ostatni dzień czerwca 2017 r. Przy czym samorządy muszą pamiętać, że nie zawsze mają wpływ na wyznaczenie daty zgromadzenia, a także o tym, że wiele spółek zwołuje walne już w maju. Aby uniknąć kłopotów, władze wykonawcze gmin już teraz powinny sporządzić harmonogram działań mających na celu wykonanie ustawowych obowiązków. Tym bardziej że zaniechania w tym zakresie grożą grzywną, i to wysoką.

● ETAP 1 Rozpoznanie problemu

W mieście Dębowiec realizacją obowiązków wynikających z nowej ustawy kominowej zajęli się prezydent miasta Jacek Adamski, dyrektor biura nadzoru właścicielskiego urzędu miasta Krzysztof Leszczyna i radca prawny w urzędzie miasta Anna Nowicka.

– W związku ze zbliżającym się terminem wdrożenia przepisów nowej ustawy kominowej zachodzi konieczność podjęcia przez pana prezydenta określonych działań w ramach wszystkich spółek, w których nasze miasto posiada udziały – zaczął spotkanie dyrektor Leszczyna. – Po wstępnej analizie wygląda na to, że każdy z tych podmiotów będzie wymagał podjęcia nieco innych działań. Przypominam, że co do zasady odpowiednie czynności powinny zostać podjęte do dnia zwyczajnych zgromadzeń wspólników, których przedmiotem będzie rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdań zarządów z działalności oraz sprawozdań finansowych za rok obrotowy rozpoczęty w 2016 roku – uzupełniła mecenas Nowicka. – O ile w przypadku spółek, w których nasze miasto ma 100 proc. udziałów, pan prezydent może odbyć zgromadzenie nawet ostatniego dnia, tj. w większości przypadków 30 czerwca 2017 r., o tyle, jak wynika z mojego szybkiego przeglądu, w spółkach, w których nasze miasto ma mniejszościowy udział, w minionych latach zwyczajne zgromadzenia odbywały się przeważnie w maju bądź na początku czerwca – zwróciła uwagę mecenas.

– Dlatego, panie prezydencie, powinniśmy możliwie szybko przygotować harmonogram działań dla każdej ze spółek z udziałem miasta – przekonywał dyrektor.

CO NA TO PRAWO? RADA 1

Czyli z naszymi własnymi spółkami możemy jeszcze poczekać? – upewniał się prezydent.

– W przypadku jednoosobowych nie będzie żadnych przeszkód, aby do połowy roku podjąć wymagane uchwały – stwierdziła mecenas Nowicka. – Natomiast w odniesieniu do kilku podmiotów, w których miasto ma mniejszościowy udział, będziemy musieli przejść sformalizowaną procedurę, tj. zgłosić wnioski o zwołanie nadzwyczajnych zgromadzeń wspólników z porządkiem obrad obejmującym głosowanie projektów uchwały w sprawie zasad kształtowania wynagrodzeń – wyjaśniła.

– Niestety mam sygnały, że w jednej z takich spółek większościowy wspólnik nie jest zainteresowany zmianą zasad wynagradzania zarządu, dlatego uprzedziłem już członka rady nadzorczej wskazanego przez pana prezydenta, że otrzyma niebawem stosowne oświadczenie dotyczące jego obowiązków w zakresie kształtowania zasad wynagradzania członków zarządu tej spółki – zasygnalizował kolejny problem dyrektor Leszczyna. – Zapewne działania naszego reprezentanta w radzie nadzorczej będą w ostatecznym rozrachunku bezskuteczne – dodał.

– Panie dyrektorze, te działania w żadnym razie nie będą jałowe, jeżeli tylko dzięki nim zniknie ryzyko sankcji karnych wobec mojej osoby – stwierdził poważnie prezydent. – O ile dobrze pamiętam, za uchylanie się od podjęcia wymaganych ustawą działań grozi mi grzywna – dodał.

– Gwoli ścisłości, wyrok karny grozi jedynie za uporczywe uchylanie się od podjęcia działań, których wymaga nowa ustawa kominowa – weszła prezydentowi w słowo pani mecenas. – Oczywiście najrozsądniej będzie usunąć wszelkie wątpliwości przez dochowanie terminu ustawowego i nie pozostawiać organom ścigania jakiejkolwiek swobody co do ustalania, czy np. opóźnienie tygodniowe albo dwutygodniowe w podjęciu działań było już uporczywe czy też nie. Lepiej ograniczyć ryzyko i nie wdawać się w rozważania, kiedy zaistnieje uporczywość – dodała.

– Tę kwestię mamy wobec tego już jasną. A jak wygląda sytuacja w zakresie podstawy zatrudnienia kadry menedżerskiej spółek z udziałem naszego miasta? – przeszedł do kolejnego tematu prezydent.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane