statystyki

Nowelizacja k.p.a.: Mediator tylko z listy

autor: Paulina Szewioła03.04.2017, 07:29; Aktualizacja: 03.04.2017, 09:37
prawo

Rządowy projekt to największa od lat reforma postępowań administracyjnych, która wchodzi w skład tzw. 100 zmian dla firm.źródło: ShutterStock

Senat z poprawkami przyjął projekt nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw.

Najistotniejsza zmiana ogranicza krąg osób mogących prowadzić mediację z udziałem strony i urzędu. W myśl dodanej regulacji będzie nią wyłącznie osoba z list stałych mediatorów, wykazu instytucji i osób uprawnionych do prowadzenia postępowania mediacyjnego oraz list prowadzonych przez organizacje pozarządowe i uczelnie.

Senator sprawozdawca Adam Gawęda tłumaczył, że poprawka ma zapewnić, aby mediacja była prowadzona przez kogoś mającego w tym zakresie odpowiednią wiedzę i doświadczenie. W ocenie dr Karoliny Wojciechowskiej, administratywistki z Uniwersytetu Warszawskiego, to dobre rozwiązanie. – Zaproponowana zmiana idzie w kierunku modelu mediacji, jaki mamy w postępowaniu cywilnym. Tam mediatorzy wybierani są właśnie z list zewnętrznych, w przeciwieństwie do postępowania sądowoadministracyjnego, gdzie tę rolę pełni sędzia bądź referendarz sądowy – komentuje.

Rządowy projekt to największa od lat reforma postępowań administracyjnych, która wchodzi w skład tzw. 100 zmian dla firm.


Pozostało jeszcze 14% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane