statystyki

Bitwa na referenda. Co dalej z dwukadencyjością?

autor: Tomasz Żółciak08.03.2017, 08:00; Aktualizacja: 08.03.2017, 08:39
wybory

Wkrótce zapadnie decyzja w kwestii referendum dotyczącego powołania metropolii warszawskiejźródło: ShutterStock

Lokalni włodarze przygotowują się do zorganizowania ogólnokrajowego plebiscytu w sprawie dwukadencyjności. Nasze informacje potwierdzają urzędnicy z Gdańska. – Samorządowcy chcą powołać komitet referendalny i wkrótce powinno to się udać – deklaruje Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzeczniczka prezydenta Pawła Adamowicza.

Pytania miałyby być dwa. Pierwsze dotyczące pomysłu ograniczenia liczby kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów. Drugie – wprowadzenia podobnej zasady dla parlamentarzystów.

Na razie trwają rozmowy pomiędzy największymi korporacjami samorządowymi. Jednomyślności wciąż nie ma. Trzy z nich – Związek Powiatów Polskich, Związek Województw RP i Unia Metropolii Polskich – na razie nie są przekonane do pomysłu. To jednak nie przekreśla całego przedsięwzięcia. – Obywatelski komitet może powstać nie z inicjatywy korporacji samorządowych, ale np. burmistrzów – twierdzi osoba zaangażowana w przygotowania.

Jakie zastrzeżenia mają sceptycy? Po pierwsze, nie wiadomo, czy mieszkańcy zrozumieją intencje samorządowców. – W świecie widoczny jest trend antyestablishmentowy. Obawiam się, by referendum nie zostało odebrane jako próba dożywotniego utrzymywania się przy stołkach – wskazuje jeden z naszych rozmówców. Po drugie, Sejm otrzymawszy wniosek referendalny z wymaganą liczbą podpisów (500 tys. w przypadku referendum ogólnokrajowego o szczególnym znaczeniu dla państwa), może wiele z nim jeszcze zrobić. PiS może odrzucić wniosek, co byłoby jednak źle odebrane po wcześniejszych deklaracjach, że partia nie będzie wyrzucać do śmietnika inicjatyw społecznych. Poza tym Sejm nie jest zobowiązany do zachowania treści proponowanego pytania referendalnego – dlatego PiS może tak je zmienić, by przekuć całą inicjatywę na swoją korzyść. Tego obawia się część samorządów.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane