statystyki

Można składać wnioski o 4 tys. zł z programu „Za życiem”

autor: Michalina Topolewska02.01.2017, 07:40; Aktualizacja: 02.01.2017, 09:15
złoty, pieniądze

Mogą pojawić się problemy, gdy z pieczątki lekarza nie będzie wprost wynikać, jaką ma specjalizację oraz czy udziela świadczeń medycznych w ramach publicznej służby zdrowiaźródło: ShutterStock

Rodzice mogą już ubiegać się o jednorazowe świadczenie, gdy ich dziecko urodziło się nieuleczalnie i ciężko chore. Do wniosku muszą dołączyć dwa zaświadczenia, ale przepisy określają wzór tylko jednego z nich.

Nową formę wsparcia wprowadza obowiązująca od początku 2017 r. ustawa z 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz.U. poz. 1860). Jednorazowa zapomoga w wysokości 4 tys. zł przysługuje matce lub ojcu dziecka, a także opiekunowi prawnemu lub faktycznemu, pod warunkiem że wniosek o jej przyznanie złożą w ciągu 12 miesięcy od narodzin. Wzór formularza został określony w załączniku do rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 21 grudnia 2016 r. (Dz.U. poz. 2234). W związku z uwagami, które wpłynęły w trakcie konsultowania projektu, resort zdecydował się na zmodyfikowanie niektórych części druku, m.in. wskazano w nim, jakie dokumenty trzeba do niego dołączyć.

– Wniosek jest dość prosty i rodzice nie powinni mieć problemów z jego wypełnieniem – mówi Marzena Szuleta, kierownik biura świadczeń rodzinnych Urzędu Miasta w Kaliszu.

Dodaje jednak, że mogą one pojawić się w przypadku jednego z dwóch zaświadczeń, które są potrzebne do uzyskania jednorazowego świadczenia. Pierwszym z nich jest ten sam dokument, który jest składany przy becikowym, w celu udowodnienia objęcia opieką medyczną od nie później niż 10. tygodnia ciąży do porodu. Jego wzór jest określony rozporządzeniem ministra zdrowia i od dawna znany lekarzom. Inaczej jest natomiast w przypadku drugiego formularza, który nie został w ogóle ustalony przepisami. Właśnie to drugie zaświadczenie – wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego odpowiedniej specjalizacji – ma potwierdzać wystąpienie przesłanki wskazanej w art. 4 ust. 3 ustawy, przewidującej, że dziecko ma ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie jego rozwoju lub w czasie porodu.


Pozostało jeszcze 25% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane