Osoby posiadające ogródki działkowe muszą stosować się do regulaminów. W innej sytuacji mogą słono zapłacić. Kwoty mandatów za nieprzestrzeganie reguł na działkach ROD w ostatnich latach wzrosły. Kto ustala zasady? Czego nie można robić? Jakie są kwoty mandatów? Wyjaśniamy w tekście.

Wiosną sezon działkowy rusza na całego. Miłośnicy spędzania czasu na świeżym powietrzu, wśród zieleni i z dala od miejskiego zgiełku, chętnie wybierają właśnie rodzinne ogrody działkowe. Można zaprosić znajomych, zrobić grilla lub też po prostu zająć się własnym ogródkiem, pielić grządki i później cieszyć się przykładowo warzywami, które na naszym terenie wyrosną.


Oczywiście trzeba stosować się do ogólnie przyjętych zasad. W innym przypadku nasz budżet może zostać wyraźnie uszczuplony.


Kto ustala zasady? Jakie są?

Każdego działkowca obowiązują takie same przepisy, zgodnie z ustawą o ogrodach działkowych. Regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego (ROD) został z kolei wydany przez Radę Krajową Polskiego Związku Działkowców.

Przykładowo, każdy działkowiec jest zobowiązany do zadbania o estetyczny wygląd swojej posesji i nie może zakłócać spokoju pozostałym działkowcom.

Jakie kwoty mandatów?

Kodeks wykroczeń przewiduje konkretne stawki za nieprzestrzeganie regulaminów. Oto przykładowe z nich:

– Za niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia możemy liczyć się z ograniczeniem wolności, zapłacić mandat o wysokości do 1000 zł, otrzymać naganę, lub znaleźć się w areszcie

– Przy naruszeniu obowiązku porządku oraz czystości w obrębie nieruchomości grozi nam nagana lub mandat do 1500 zł

– Za zanieczyszczanie bądź zaśmiecanie przestrzeni publicznej - grzywna nie niższa od 500 zł

– Umieszczenie w ogólnodostępnym miejscu nieprzyzwoitego rysunku, napisu lub ogłoszenia, a także za używanie nieprzyzwoitych słów, grozi nagana lub grzywna do 1500 zł

– Za zakłócenie spokoju, czy też porządku publicznego, a także spoczynku nocnego oraz wywoływanie zgorszenia w miejscu publicznym - grozi areszt, ograniczenie wolności lub grzywnaRodzinne Ogrody Działkowe. Ile ich jest?

Najbardziej aktualne dane wskazują, że w Polsce jest prawie 5 tys. rodzinnych ogrodów działkowych, zajmujących powierzchnię blisko 44 tysiące hektarów, z około 966 tysiącami zagospodarowanych działek​.