Tłoczno w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wielu rolników ostatniego dnia przyszło złożyć wniosek o pomoc w związku z wystąpieniem suszy.

Termin składania dokumentów mija o północy. Z tej racji biura mają wydłużone godziny przyjmowania interesantów - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej wiceszefowa placówki w Siedlcach Marzena Komar. W Siedlcach będzie przychodzić można do godziny 22.00, ale jeśli będzie taka potrzeba biuro wydłuży swoją pracę do ostatniego beneficjenta.
Marzena Komar zauważyła, że część rolników zwlekała oczekując na protokoły komisji szacujących straty. Nie wszystkim udało się je otrzymać do dzisiaj, ale nie oznacza to, że nie mogą ubiegać się o pomoc - uspokaja przedstawicielka Agencji. W takiej sytuacji producenci powinni dziś złożyć sam wniosek o pomoc i wówczas zostaną wezwani przez ARiMR do uzupełnienia go w terminie 7 dni o protokół komisji szacującej straty.


Do wczoraj wnioski złożyło ponad siedmiuset rolników z powiatu siedleckiego. Opiewają one na milion osiemset tysięcy złotych. Dziś przedstawiciele agencji spodziewają się ich podwojenia. Sami rolnicy przyznają, że straty spowodowane suszą są olbrzymie. Największe w trawach i kukurydzy.

Na pomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę rząd przeznaczył 450 milionów złotych. Oddzielne wnioski do dziś składać mogą producenci czarnych porzeczek. Na ten cel przeznaczono ponad 21 milionów złotych.