Blisko 18 tys. rolników do 21 marca złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. Nabór rozpoczął się 15 marca i jest prowadzony wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus - poinformowała ARiMR.

W tegorocznej kampanii pojawiły się nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu. Te mechanizmy realizowane są w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Najważniejsza zmiana dotyczy tzw. ekoschematów, czyli sześciu działań związanych z ochroną środowiska i utrzymaniem ziemi w dobrej kulturze. Realizacja ekoschematów i związane z tym dopłaty stanowią część płatności bezpośrednich. To od rolnika zależy, czy zdecyduje się na wdrożenie ekoschematów.

Kolejna zmiana dotyczy dolnego progu powierzchni gospodarstwa objętej płatnością redystrybucyjną. Do tej pory wynosił on 3 ha, a od tego roku został obniżony do 1 ha. Płatność tę przyznaje się do pierwszych 30 ha. Z kolei w przypadku uzupełniającego wsparcia dochodów dla młodych rolników zniesiono limit powierzchni gruntów, do których można otrzymać dofinansowanie (dotychczas było to 50 ha).

Dopłaty bezpośrednie obejmują m.in. podstawowe wsparcie dochodów, płatność: redystrybucyjną, dla młodych rolników, za realizację ekoschematów, związaną z produkcją rolna (do krów, bydła, owiec i kóz, a także uprawą buraków cukrowych, chmielu, lnu, konopi włóknistych, pomidorów, truskawek, ziemniaków skrobiowych, roślin pastewnych, roślin strączkowych na nasiona), a także dopłaty dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW) czy płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne.

Nabór trwa od 15 marca do 15 maja 2023 r. Dokumenty będzie można dostarczyć również po tym terminie, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność będzie pomniejszana o 1 proc. Korekt we wnioskach bez konsekwencji finansowych będzie można dokonywać do 31 maja 2023 r. Po tej dacie płatności do powierzchni objętych zmianami będą również obniżane o 1 proc. za każdy dzień zwłoki. Zarówno w przypadku składania wniosków, jak i wprowadzania w nich modyfikacji, ostateczny termin to 9 czerwca 2023 r.

Wnioski o przyznanie dopłat można składać wyłącznie przez aplikację eWniosekPlus dostępną na Platformie Usług Elektronicznych. Jak zapewniono, rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na pomoc pracowników ARiMR. Wszelkie wątpliwości można konsultować również za pośrednictwem infolinii, pod nr. tel. 800 38 00 84 lub 22 595 06 11, w dni robocze w godz. 7-19 oraz w soboty w godz. 10-16 - zaznaczono w komunikacie.

W ubiegłym roku do ARiMR wpłynęło 1 mln 265 tys. wniosków o przyznanie dopłat. Trwa realizacja wypłat; dotychczas z tytułu płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 r. do rolników trafiło 18,2 mld zł.

Budżet na płatności bezpośrednie w latach 2023-2027 wynosi 17,33 mld euro, w tym na ekoschematy planowana do wydatkowania kwota wynosi 4,33 mld euro (25 proc. koperty finansowej płatności bezpośrednich). (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ mk/