Rozmowa z Christianem Galli, Menedżerem Jakości i Pełnomocnikiem Zintegrowanych Systemów Zarządzania Jakością, Środowiskiem i Bezpieczeństwem, oraz Katarzyną Juś, Koordynatorem Zintegrowanych Systemów Zarządzania Jakością, Środowiskiem i Bezpieczeństwem w firmie BorgWarner Poland Sp. z o.o.

Inne

- W związku ze zdobyciem przez Państwa tytułu JAKOŚĆ ROKU 2013 składam serdeczne gratulacje! Co Państwa zdaniem, jako specjalistów do spraw jakości, zwróciło uwagę Kapituły Konkursu w działalności BorgWarner?
- Katarzyna Juś: Myślę, że złożyły się na to dwa czynniki. Po pierwsze – przyjęta polityka projakościowa, która dużą wagę przykłada do współpracy z klientami i dostawcami oraz angażuje wszystkich pracowników do odpowiedzialności za jakość naszych wyrobów i ciągłe doskonalenie. Polityka określa główne założenia, które pomogły wdrożyć i certyfikować Zintegrowane Systemy Zarządzania. W 2009 roku uzyskaliśmy certyfikat ISO 9001, a rok później ISO/TS 16949. Dalszy rozwój systemów zaowocował certyfikatem ISO 14001, a obecnie jesteśmy po audycie certyfikującym z zakresu wymagań normy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy - OHSAS 18001. Co ważne, wszystkie certyfikaty obejmują swoim zakresem cały Kampus, czyli obecnie trzy dywizje produkcyjne oraz Centrum Techniczne. Drugi aspekt to zaawansowana technologia naszych produktów, w tym nagrodzonych w konkursie turbosprężarek i zaworów kontrolnych VBS.
- Christian Galli: Oba produkty zostały zaprojektowane w oparciu o najwyższą technologię. Turbosprężarka to komponent silnika przyczyniający się do zmniejszenia zużycia paliwa. Wpływa na zwiększenie jego mocy oraz zmniejsza emisję substancji szkodliwych. Nasze turbosprężarki znajdują zastosowanie zarówno w silnikach diesla, jak i benzynowych typu EcoBoost. Zawór kontrolny VBS to element elektro-hydrauliczny, montowany w modułach bądź jednostkach sterujących pracą przekładni automatycznych. To skuteczny produkt redukujący straty związane z przepływem. Jestem więc przekonany, że to właśnie wysoka klasa prezentowanych rozwiązań przyczyniła się do nadania firmie tego prestiżowego wyróżnienia.

- Ubiegły rok zakończyliście Państwo finalizacją dwóch potężnych inwestycji. Powstały dwa nowe zakłady produkcyjne oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe. Na Państwa barkach spoczęła praca związana z wdrożeniem obiektów, a co za tym idzie nowych pracowników, w struktury istniejącego już Zintegrowanego Systemu Zarządzania. W jaki sposób przebiegał ten proces?
- KJ: Było to duże wyzwanie, szczególnie przy tak dynamicznym rozwoju firmy –wzrost zatrudnienia, nowe budynki i produkty. Systemem Jakości musieliśmy objąć nie tylko bardzo dużą ilość specjalistycznych urządzeń zgromadzonych w Centrum Technicznym (kabiny testowe, sprzęt laboratoryjny i kontrolno-pomiarowy), ale także nowe procesy. Najwięcej czasu zajęło przygotowanie procedur i dokumentacji stanowiskowej oraz szkolenie pracowników. Dziś możemy powiedzieć, że nasze Centrum Badań i Rozwoju to skutecznie działająca jednostka nastawiona na ciągły rozwój i doskonalenie.

- Czy w przyszłości planujecie Państwo wdrożenie kolejnych systemów zarządzania?
- ChG: Strategią firmy na najbliższe lata jest bardzo dynamiczny rozwój, który spowoduje potrzebę wdrożenia nowych procesów i produktów. Właśnie z tego powodu swoją uwagę skupimy na tym, żeby obecnie wdrożone trzy systemy funkcjonowały efektywnie w całym Kampusie.
- KJ: Będą obszary, gdzie system będziemy dopiero budować oraz w których będziemy go doskonalić i wznosić na kolejny poziom zaawansowania. Ponadto nasza polityka projakościowa ukierunkowana jest na zadowolenie klienta, by otrzymywał wyroby wysokiej jakości, odpowiadające jego oczekiwaniom. Jak dotąd stosowane normy ułatwiają nam zarządzanie i pozwalają odpowiadać na potrzeby jakościowe naszych odbiorców.

Inne

- Czym zatem charakteryzuje się Państwa podejście do jakości?
- ChG: W momencie pojawienia się zapytania od klienta analizujemy jego wymagania i przydzielamy do projektu Inżyniera Zaawansowanej Jakości, który odpowiada za prowadzenie projektu aż do produkcji seryjnej. Od momentu rozpoczęcia produkcji seryjnej nadzór nad spełnieniem wymagań jakościowych komponentów i wyrobów przejmuje Jakość Dostawców, Jakość Wewnętrzna i Jakość Klienta. Posiadamy także rezydentów, którzy są do dyspozycji klientów w ich zakładach. Są to osoby, które doskonale znają nasz wyrób i są w stanie udzielić klientowi odpowiedniej informacji, czy też wesprzeć w przypadku pojawiania się jakichkolwiek wątpliwości. Jeżeli otrzymamy reklamację, natychmiast przesyłany jest alarm jakościowy, w którym informujemy wszystkie Działy zaangażowane w produkcję, a następnie powołujemy zespół pod nadzorem Inżyniera Jakości Klienta, który dokonuje analizy problemu i wdraża działania korygujące i zapobiegawcze w celu eliminacji przyczyny niezgodności.
Dzięki takiej aktywności w ubiegłym roku na ponad 800 tysięcy turbosprężarek dostarczonych do klienta tylko 22 były wadliwe i na ponad 1 324 000 zaworów kontrolnych – wadliwych było 15. To bardzo dobry wynik wskazujący również tendencję malejącą względem roku 2012.

- Panie Christianie, jaki Pan, jako Menadżer Jakości i Pełnomocnik Zintegrowanych Systemów Zarządzania, stawia sobie cel w pracy nad jakością w firmie BorgWarner?
- ChG: Uświadamianie i doszkalanie kadry, tak, by każdy poczuł zamiłowanie do jakości. Wyznaję zasadę, że jakość należy tworzyć, a nie kontrolować. Staramy się więc budować tę świadomość wśród całego zespołu na każdym etapie realizacji projektu, dając wszystkim naszym pracownikom prawo do odpowiedzialności za podejmowane decyzje. To zdecydowanie bardziej efektywny proces niż kontrola. Najlepsze efekty osiągamy poprzez bezpośredni kontakt z załogą. Dlatego tak samo ważna jest praca osób stojących na straży jakości, jak zaangażowanie kierownictwa.

Inne

- Co dla Państwa oznacza zdobycie przez BorgWarner tytułu JAKOŚĆ ROKU 2013?
- ChG: Pragniemy podziękować Kapitule Konkursu za wyróżnienie za zaangażowanie do naszej pracy. Cieszy nas fakt, że brane pod uwagę były główne filary budujące zarówno system zarządzania jakością, jak i sprawnie działającą firmę, a także czynniki uwzględniające zarządzanie zasobami i managementem. Oczywiście wszystko pod kątem jakości. Zdobyty tytuł jest dobrym motorem napędowym do kontynuowania obranej drogi i motywuje do dalszej pracy nad usprawnianiem procesów.
- KJ: Informacja o zdobytym tytule została przekazana wszystkim pracownikom BorgWarner Poland. W ten sposób sygnalizujemy zespołowi, że jego praca jest dobrze postrzegana na zewnątrz i pozytywnie oceniana przez niezależne grono ekspertów. Z pewnością pomoże nam to w sprawnym budowaniu świadomości i zaangażowania pracowników w sprawy jakościowe.

- JAKOŚĆ ROKU 2013 dla turbosprężarek i zaworów VBS to nie jedyne odznaczenie jakie przyniosły Państwu minione dwanaście miesięcy.
- ChG: Docenieniem naszych działań w obszarze projakościowym jest również otrzymanie w 2013 roku wyróżnienia Q1 przyznawanego przez koncern Ford za spełnienie wymagań zarówno jakościowych, jak i logistycznych. Na tę nominację pracował cały zespół przez ostatnie trzy lata. To wyróżnienie cieszy nas tym bardziej, że w trudnych czasach dla branży motoryzacyjnej Ford więcej odbierał nominacji Q1 niż ich przyznawał. Teraz przed nami ogromna praca, by utrzymać ten poziom.
- Życzę zatem samych sukcesów i dziękuję za rozmowę.

Rozwój branży automotive na Podkarpaciu
BorgWarner Poland Sp. z o.o. jest częścią amerykańskiego koncernu BorgWarner Inc., producenta komponentów oraz systemów zaawansowanych technologii dla układów napędowych i przeniesienia napędu w pojazdach samochodowych. Firma specjalizuje się w produkcji turbosprężarek, układów kontroli i sterowania przekładni automatycznych oraz łańcuchów rozrządu dla branży motoryzacyjnej.
Stosowane technologie przyczyniają się do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji substancji szkodliwych, przy równoczesnej poprawie własności jezdnych.
Zakłady produkcyjne zlokalizowane zostały przy rzeszowskim lotnisku w miejscowości Jasionka w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym. Nowoczesne fabryki, dzięki najwyższemu zaawansowaniu technologicznemu posiadają, wysokie zdolności produkcyjne.
W Centrum Badawczo-Rozwojowym (Rzeszów Technical Center) zespół inżynierów i konstruktorów w wyspecjalizowanych laboratoriach materiałowych i pomiarowych zajmuje się projektowaniem i badaniem turbosprężarek oraz ich komponentów, a do analiz i testów prototypów urządzeń przeznaczone są nowoczesne stacje badawcze, warsztat samochodowy, stanowiska do pomiarów i testowania silników.



Dlaczego warto wybrać samochód napędzany silnikiem benzynowym z turbosprężarką BorgWarner?
Zadaniem turbosprężarki jest doładowanie silnika spalinowego. Technologia BorgWarner wykorzystana w budowie silników benzynowych pozwala zwiększyć ich moc przy jednoczesnym zmniejszeniu pojemności. Takie działania wpisują się w pojęcie downsizingu oraz aktualne trendy w motoryzacji.
W efekcie następuje zmniejszenie zużycie paliwa i tym samym ograniczenie emisji spalin. Przy okazji występują dodatkowe właściwości ekologiczne, tak ważne w perspektywie nowych prośrodowiskowych przepisów unijnych wchodzących niebawem w życie. Dzięki powyższym atutom wyroby BorgWarner są innowacyjne nie tylko dla samej korporacji, lecz dla całego rynku motoryzacyjnego. W taki oto sposób koncern połączył ekonomikę z ekologią, a wszystkie walory silnika benzynowego z turbosprężarką sprawiają, że stał się on godną konkurencją dla silników Diesla.
Solenoid VBS jest elementem dwusprzęgłowej przekładni automatycznej „Dual Clutch Transmission”.
Zadaniem przekładni jest płynna zmiana biegów, redukcja emisji spalin oraz zmniejszenie zużycia paliwa. Optymalizacja tych czynników możliwa jest przez zastosowanie podwójnego sprzęgła, elektronicznego sterownika oraz modułu elektromechanicznego i solenoidów które są produkowane w BorgWarner. Innowacyjność tych produktów polega na połączeniu bardzo precyzyjnej mechaniki, hydrauliki i elektroniki, co daje możliwość płynnego regulowania nimi i bardzo szybkim czasie reakcji.
Oprócz aspektów ekonomicznych i prawnych dotyczących emisji spalin, automatyczne skrzynie biegów z podzespołami BorgWarner dostarczają użytkownikowi wiele przyjemności z jazdy, a osiągi samochodów są o wiele lepsze od tych wyposażonych w tradycyjne, manualne skrzynie biegów. Zmiana biegów jest bardzo płynna, straty mocy są o wiele mniejsze, a wibracje z przeniesienia napędu są wytłumione. Dlatego produkty BorgWarner są nie tylko dostosowywane do trendów panujących na rynku motoryzacyjnym, ale wychodzą na przeciw wymaganiom klientów, którzy oczekują coraz to nowszych rozwiązań i osiągów dających mnóstwo satysfakcji z podróżowania samochodem.