Gdzie uprawiać kwiaty cebulowe?

Rośliny cebulowe preferują miejsca nasłonecznione i zaciszne. Stanowiska osłonięte przed wiatrem są potrzebne gatunkom podatnym na wyłamywanie pędów, czyli wysokim i kruchym kosaćcom, koronom cesarskim oraz mieczykom. Wczesnowiosenne byliny cebulowe – przebiśniegi, ranniki, krokusy i szafirki – można sadzić pod drzewami liściastymi, które w marcu nie mają jeszcze liści, więc nie rzucają gęstego cienia. Gatunki kwitnące latem i narażone na upały, takie jak lilie i pacioreczniki, czują się najlepiej na stanowiskach półcienistych, mając kwiaty w słońcu, a korzenie w cieniu. Pamiętajmy również o parametrach gleby, która powinna być bogata w próchnicę i mocno przepuszczalna. Kwiaty cebulowe nie znoszą stanowisk podmokłych, dlatego przed ich zasadzeniem zwięzłą glebę podatną na zaleganie wody należy rozluźnić żwirkiem i piaskiem. Zdecydowana większość gatunków lubi podłoża o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Wyjątek stanowią ciemierniki, lilie trąbkowe i zawilce, którym odpowiadają gleby wapienne. Cebule Kwiatowe warto kupić w tym internetowym sklepie ogrodniczym

Jak sadzić kwiaty cebulowe?

Kwiaty cebulowe sadzi się na głębokości równej wysokości danej cebuli pomnożonej przez trzy. Standardowa głębokość sadzenia bulwek krokusów wynosi zatem 6-8 cm, cebulek tulipanów – 10-12 cm, a dużych cebul lilii drzewiastych – 13-15 cm. Drobne cebulki o obwodzie mniejszym niż 10 cm zaleca się umieszczać w koszyczkach, które pozwolą uzyskać zwartą kompozycję i zabezpieczą materiał sadzeniowy przed zgubieniem.

Kiedy sadzimy cebulki kwiatowe?

Większość gatunków bylin cebulowych sadzi się późnym latem i jesienią. Wrażliwe na mróz begonie, gloksynie, krokosmie, mieczyki oraz rośliny egzotyczne do gruntu zaleca się sadzić wyłącznie wiosną. Warto pamiętać przy tym o możliwości pędzenia cebul kwiatowych, tak by kwitły zimą i na przedwiośniu. Do tego zabiegu znakomicie nadają się hiacynty i hipeastrum, jak również wczesne odmiany tulipanów i narcyzów. Cebulki przeznaczone do pędzenia sadzimy do doniczek późną jesienią bądź zimą. Przed przeniesieniem ich do domu należy przetrzymać je przez co najmniej dwa-trzy tygodnie w chłodnej piwnicy, w temperaturze ok. 10°C.

Które cebule kwiatowe kupić?

Jeśli chcemy, by wiosna w ogrodzie zaczęła się jak najwcześniej, zasadźmy rośliny kwitnące pod koniec lutego (ciemiernik, przebiśnieg) i w marcu (cebulica syberyjska, krokus, rannik wiosenny, śnieżnik lśniący, tulipan botaniczny). Są to niskie gatunki o drobnych kwiatach w odcieniach bieli, fioletu, żółci i niebieskiego. W kwietniu i maju przychodzi pora na najpopularniejsze rośliny cebulowe o okazałych kwiatach w szerokiej palecie nasyconych kolorów (szafirek, hiacynt, irys holenderski, kamasja, korona cesarska, narcyz, psiząb i rzecz jasna tulipany – pojedyncze, pełne, strzępiaste, papuzie, lodowe czy wielokwiatowe). W czerwcu i lipcu podziwiamy najokazalsze i najoryginalniejsze gatunki (czosnek ozdobny, frezja, jaskier, lilia, szczawik i zawilec grecki). W sierpniu i wrześniu można oglądać jeszcze urocze, różowe kwiaty zimowitów. Największy wybór ciekawych odmian znajdziemy w sklepach internetowych, takich jak sklep Świat Kwiatów, który oferuje holenderskie cebule kwiatowe najwyższej jakości.