Kwiaty cebulowe to najmilszy dla oka zwiastun wiosny i najważniejsza ozdoba ogrodu latem. Pierwsze z nich kwitną już w lutym, podczas gdy ostatnie podziwiamy jeszcze we wrześniu. Już choćby dlatego warto zaprosić je do siebie, zwłaszcza że uprawa kwiatów cebulowych jest banalnie prosta.
Gdzie uprawiać kwiaty cebulowe?
Rośliny cebulowe preferują miejsca nasłonecznione i zaciszne. Stanowiska osłonięte przed wiatrem są potrzebne gatunkom podatnym na wyłamywanie pędów, czyli wysokim i kruchym kosaćcom, koronom cesarskim oraz mieczykom. Wczesnowiosenne byliny cebulowe – przebiśniegi, ranniki, krokusy i szafirki – można sadzić pod drzewami liściastymi, które w marcu nie mają jeszcze liści, więc nie rzucają gęstego cienia. Gatunki kwitnące latem i narażone na upały, takie jak lilie i pacioreczniki, czują się najlepiej na stanowiskach półcienistych, mając kwiaty w słońcu, a korzenie w cieniu. Pamiętajmy również o parametrach gleby, która powinna być bogata w próchnicę i mocno przepuszczalna. Kwiaty cebulowe nie znoszą stanowisk podmokłych, dlatego przed ich zasadzeniem zwięzłą glebę podatną na zaleganie wody należy rozluźnić żwirkiem i piaskiem. Zdecydowana większość gatunków lubi podłoża o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Wyjątek stanowią ciemierniki, lilie trąbkowe i zawilce, którym odpowiadają gleby wapienne. Cebule Kwiatowe warto kupić w tym internetowym sklepie ogrodniczym.
Jak sadzić kwiaty cebulowe?
Kwiaty cebulowe sadzi się na głębokości równej wysokości danej cebuli pomnożonej przez trzy. Standardowa głębokość sadzenia bulwek krokusów wynosi zatem 6-8 cm, cebulek tulipanów – 10-12 cm, a dużych cebul lilii drzewiastych – 13-15 cm. Drobne cebulki o obwodzie mniejszym niż 10 cm zaleca się umieszczać w koszyczkach, które pozwolą uzyskać zwartą kompozycję i zabezpieczą materiał sadzeniowy przed zgubieniem.
Kiedy sadzimy cebulki kwiatowe?
Większość gatunków bylin cebulowych sadzi się późnym latem i jesienią. Wrażliwe na mróz begonie, gloksynie, krokosmie, mieczyki oraz rośliny egzotyczne do gruntu zaleca się sadzić wyłącznie wiosną. Warto pamiętać przy tym o możliwości pędzenia cebul kwiatowych, tak by kwitły zimą i na przedwiośniu. Do tego zabiegu znakomicie nadają się hiacynty i hipeastrum, jak również wczesne odmiany tulipanów i narcyzów. Cebulki przeznaczone do pędzenia sadzimy do doniczek późną jesienią bądź zimą. Przed przeniesieniem ich do domu należy przetrzymać je przez co najmniej dwa-trzy tygodnie w chłodnej piwnicy, w temperaturze ok. 10°C.
Które cebule kwiatowe kupić?
Jeśli chcemy, by wiosna w ogrodzie zaczęła się jak najwcześniej, zasadźmy rośliny kwitnące pod koniec lutego (ciemiernik, przebiśnieg) i w marcu (cebulica syberyjska, krokus, rannik wiosenny, śnieżnik lśniący, tulipan botaniczny). Są to niskie gatunki o drobnych kwiatach w odcieniach bieli, fioletu, żółci i niebieskiego. W kwietniu i maju przychodzi pora na najpopularniejsze rośliny cebulowe o okazałych kwiatach w szerokiej palecie nasyconych kolorów (szafirek, hiacynt, irys holenderski, kamasja, korona cesarska, narcyz, psiząb i rzecz jasna tulipany – pojedyncze, pełne, strzępiaste, papuzie, lodowe czy wielokwiatowe). W czerwcu i lipcu podziwiamy najokazalsze i najoryginalniejsze gatunki (czosnek ozdobny, frezja, jaskier, lilia, szczawik i zawilec grecki). W sierpniu i wrześniu można oglądać jeszcze urocze, różowe kwiaty zimowitów. Największy wybór ciekawych odmian znajdziemy w sklepach internetowych, takich jak sklep Świat Kwiatów, który oferuje holenderskie cebule kwiatowe najwyższej jakości.
Dalszy ciąg materiału pod wideo