statystyki

KRUS. Mija termin złożenia oświadczenia o rocznym podatku

autor: Izabela Nowacka16.05.2019, 08:49; Aktualizacja: 16.05.2019, 09:20
rolnik, rolnictwo, krowa, hodowla

Rolnik (lub domownik) prowadzący jednocześnie działalność gospodarczą (lub współpracujący przy tej działalności), który pozostaje w ubezpieczeniu rolniczym, do 31 maja 2019 r. ma obowiązek złożyć w KRUS oświadczenie o nieprzekroczeniu kwoty podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy (2018 r.).źródło: ShutterStock

Jestem rolnikiem i od roku prowadzę dodatkowo własną działalność gospodarczą. Jeszcze nie składałem oświadczenia w KRUS o wysokości rocznego podatku z firmy. Do kiedy ostatecznie muszę to zrobić i ile wynosi kwota graniczna podatku za 2018 r.? Co wtedy, gdy limit podatku zostanie przekroczony?

Rolnik (lub domownik) prowadzący jednocześnie działalność gospodarczą (lub współpracujący przy tej działalności), który pozostaje w ubezpieczeniu rolniczym, do 31 maja 2019 r. ma obowiązek złożyć w KRUS oświadczenie o nieprzekroczeniu kwoty podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy (2018 r.). Jeżeli podatek przekroczył 3376 zł, to rolnik będzie musiał przejść do powszechnego systemu ubezpieczeń, a więc do ZUS.

Pod pewnymi warunkami

Pozarolnicza działalność gospodarcza jest jednym z obowiązkowych tytułów do ubezpieczeń emerytalno-rentowych oraz zdrowotnego i osoba ją prowadząca podlega tym ubezpieczeniom w ZUS na zasadach określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Regułą jest, że ubezpieczenia społeczne z niej wynikające mają pierwszeństwo przed ubezpieczeniem rolniczym, które reguluje ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników. Jednak rozpoczęcie prowadzenia firmy przez rolnika może – na zasadzie wyjątku – uprawniać do pozostania w KRUS, ale po łącznym spełnieniu określonych warunków. Jeden z nich dotyczy wysokości rocznego należnego podatku dochodowego z działalności nierolniczej. Kwota ta ulega corocznej waloryzacji i jest ogłaszana w drodze obwieszczenia przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane