statystyki

KRUS. Mija termin złożenia oświadczenia o rocznym podatku

autor: Izabela Nowacka16.05.2019, 08:49; Aktualizacja: 16.05.2019, 09:20
rolnik, rolnictwo, krowa, hodowla

Rolnik (lub domownik) prowadzący jednocześnie działalność gospodarczą (lub współpracujący przy tej działalności), który pozostaje w ubezpieczeniu rolniczym, do 31 maja 2019 r. ma obowiązek złożyć w KRUS oświadczenie o nieprzekroczeniu kwoty podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy (2018 r.).źródło: ShutterStock

Jestem rolnikiem i od roku prowadzę dodatkowo własną działalność gospodarczą. Jeszcze nie składałem oświadczenia w KRUS o wysokości rocznego podatku z firmy. Do kiedy ostatecznie muszę to zrobić i ile wynosi kwota graniczna podatku za 2018 r.? Co wtedy, gdy limit podatku zostanie przekroczony?

Rolnik (lub domownik) prowadzący jednocześnie działalność gospodarczą (lub współpracujący przy tej działalności), który pozostaje w ubezpieczeniu rolniczym, do 31 maja 2019 r. ma obowiązek złożyć w KRUS oświadczenie o nieprzekroczeniu kwoty podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy (2018 r.). Jeżeli podatek przekroczył 3376 zł, to rolnik będzie musiał przejść do powszechnego systemu ubezpieczeń, a więc do ZUS.

Pod pewnymi warunkami

Pozarolnicza działalność gospodarcza jest jednym z obowiązkowych tytułów do ubezpieczeń emerytalno-rentowych oraz zdrowotnego i osoba ją prowadząca podlega tym ubezpieczeniom w ZUS na zasadach określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Regułą jest, że ubezpieczenia społeczne z niej wynikające mają pierwszeństwo przed ubezpieczeniem rolniczym, które reguluje ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników. Jednak rozpoczęcie prowadzenia firmy przez rolnika może – na zasadzie wyjątku – uprawniać do pozostania w KRUS, ale po łącznym spełnieniu określonych warunków. Jeden z nich dotyczy wysokości rocznego należnego podatku dochodowego z działalności nierolniczej. Kwota ta ulega corocznej waloryzacji i jest ogłaszana w drodze obwieszczenia przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane