statystyki

Niesanitarny ubój to marginalna patologia, nie zasada

autor: Janusz K. Kowalski, Magdalena Cedro05.02.2019, 07:04; Aktualizacja: 05.02.2019, 09:19
rolnictwo, rolnik, krowa, mleko

Bez eksportu wołowiny branża bydła mięsnego nie mogłaby funkcjonować w takich rozmiarach jak obecnie. Bo do odbiorców zagranicznych trafia 90 proc. produkowanego u nas mięsa. Niewielka sprzedaż w Polsce jest związana z tym, że wołowina jest droższa od mięsa wieprzowego i drobiu.źródło: ShutterStock

Prowadzenie uboju zwierząt niezgodnie z elementarnymi zasadami zdrowotnymi ujawnione przez TVN negatywnie wpływa na opinie o polskim mięsie za granicą. Ale efekt nie powinien być trwały.

K omisja Europejska wysłała do Polski inspektorów, by przyjrzeli się skandalowi z mięsem. Grupa ekspertów odwiedza ubojnie i masarnie, będzie też rozmawiać z przedstawicielami służb weterynaryjnych. Wizyta potrwa do piątku. Wnioski z niej posłużą do przygotowania raportu, który ma być gotowy za miesiąc.

Jak dowiedział się DGP, unijni inspektorzy mają przede wszystkim zbadać, jak działa system identyfikacji i rejestracji zwierząt prowadzony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Obowiązek znakowania i rejestrowania zwierząt narzuca na rolników unijna dyrektywa. Jej celem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa żywności. W prowadzonej przez ARiMR bazie znajdują się informacje od rolników na temat zmian zachodzących w stadach bydła, trzody chlewnej, owiec i kóz. Rolnicy mogą łatwo aktualizować informacje za pośrednictwem internetowego systemu. Unijni inspektorzy chcą jednak sprawdzić, czy system działa prawidłowo i czy dostarczane dane są wiarygodne.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane