statystyki

Niesanitarny ubój to marginalna patologia, nie zasada

autor: Janusz K. Kowalski, Magdalena Cedro05.02.2019, 07:04; Aktualizacja: 05.02.2019, 09:19
rolnictwo, rolnik, krowa, mleko

Bez eksportu wołowiny branża bydła mięsnego nie mogłaby funkcjonować w takich rozmiarach jak obecnie. Bo do odbiorców zagranicznych trafia 90 proc. produkowanego u nas mięsa. Niewielka sprzedaż w Polsce jest związana z tym, że wołowina jest droższa od mięsa wieprzowego i drobiu.źródło: ShutterStock

Prowadzenie uboju zwierząt niezgodnie z elementarnymi zasadami zdrowotnymi ujawnione przez TVN negatywnie wpływa na opinie o polskim mięsie za granicą. Ale efekt nie powinien być trwały.

K omisja Europejska wysłała do Polski inspektorów, by przyjrzeli się skandalowi z mięsem. Grupa ekspertów odwiedza ubojnie i masarnie, będzie też rozmawiać z przedstawicielami służb weterynaryjnych. Wizyta potrwa do piątku. Wnioski z niej posłużą do przygotowania raportu, który ma być gotowy za miesiąc.

Jak dowiedział się DGP, unijni inspektorzy mają przede wszystkim zbadać, jak działa system identyfikacji i rejestracji zwierząt prowadzony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Obowiązek znakowania i rejestrowania zwierząt narzuca na rolników unijna dyrektywa. Jej celem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa żywności. W prowadzonej przez ARiMR bazie znajdują się informacje od rolników na temat zmian zachodzących w stadach bydła, trzody chlewnej, owiec i kóz. Rolnicy mogą łatwo aktualizować informacje za pośrednictwem internetowego systemu. Unijni inspektorzy chcą jednak sprawdzić, czy system działa prawidłowo i czy dostarczane dane są wiarygodne.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane