W dwóch gospodarstwach w Podlaskiem, w gminie Radziłów i Trzcianne, wykryto kolejne w kraju ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej - poinformował w środowym komunikacie Główny Lekarz Weterynarii. To w sumie 39. i 40. ognisko tej choroby u świń w Polsce.

W tym roku w kraju wykryto już siedemnaście ognisk u trzody chlewnej; pierwsze na początku czerwca.

W gospodarstwie w gminie Radziłów znajdowało się 36 świń, w gminie Trzcianne - 63 zwierzęta. Jak podano w komunikacie, ASF stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytutu Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

Gospodarstwa, w którym wdrożono procedury związane z likwidacją choroby (zwierzęta zostały uśpione i zutylizowane), znajdują się w tzw. obszarze zagrożenia ASF, wyznaczonym po wykryciu wcześniejszych ognisk tej choroby u świń.

Reklama

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto w Polsce w lutym 2014 r. Dotychczas ogniska tej choroby wykryto w naszym kraju w województwach podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Odnotowano też ponad 360 przypadków ASF u dzików (czasem jeden przypadek oznacza kilka padłych dzików - PAP).

Choroba jest niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, dotyczące zarówno produkcji trzody chlewnej, jak i poważne ograniczenia w produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa.

W związku z nowymi ogniskami ASF, wojewoda podlaski wydał stosowne rozporządzenia w sprawie zwalczania wirusa ASF m.in dla powiatów grajewskiego, łomżyńskiego, monieckiego.

Podlaska Izba Rolnicza w przyjętym przed tygodniem stanowisku apelowała o odstrzał dzików w całym kraju, by walczyć z ASF, także na terenie parków narodowych. W ocenie izby właśnie w parkach dziki znajdują "ostoję" i utrudnia to skuteczną walkę z wirusem.(PAP)

swi/ kow/ je/