Procesy o naruszenie praw autorskich zawsze odbijają się głośnym echem w sieci internetowej. Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych postępowań sądowych przeciwko serwisom oskarżonym o piractwo, które ukształtowały politykę ochrony praw artystów w Internecie.
.
1
TorrentSpy: 110 USD kary
W 2008 roku sąd amerykański wydał wyrok, na postawie którego znany serwis torrentowy TorrenySpy musiał zapłacić 110 mln USD kary za łamanie praw autorskich. Pozew przeciwko serwisowi wymiany plików wytoczyły amerykańskie organizacje filmowe reprezentowane przez ogranizację MPAA (Motion Picture Association of America)
Inne
2
isoHunt: 110 mln USD odszkodowania
Po długiej batalii sądowej w 2013 strona z torrentami isoHunt poddaje się. Musi wypłacić 110 mln USD odszkodowania i usunąć linki prowadzące do pirackich treści
Inne
3
Hotfile: 80 mln USD odszkodowania, zamknięty serwis
W grudniu 2013 roku zakończył się proces związany z naruszeniem prawa autorskich przez serwis hostingowy Hotfile. Ugoda, którą zawarto zakłada wypłatę 80 mln USD odszkodowania dla studiów filmowych. Serwis Hotfile ma pozostać zamknięty do momentu wprowadzenia filtra weryfikującego legalność przechowywanych plików.
Inne
4
Mininova: 5 mln EUR kary za ewentualne naruszenia
Jeden z największych serwisów umożliwiających wyszukiwanie plików torrent w 2009 roku przegrał proces założony przez antypiracką organizację BREIN. Zgodnie z wyrokiem Mininova musi prowadzić filtrowanie plików, w celu niedopuszczenia do udostępniania treści chronionych prawami autorskimi. Jeśli dojdzie do naruszeń praw, serwis będzie musiał zapłacić 5 mln EUR kary.
Inne
5
Rapidshare: nakaz stosowania filtra
Niemiecki sąd w 2009 roku wydał wyrok, w którym nakazał serwisowi RapidShare wprowadzenie filtrów uniemożliwiających udostępnianie danych chronionych prawami autorskimi. Pozew wytoczyła organizacja GEMA, która reprezentuje niemiecki przemysł fonograficzny
Inne
6
The Pirate Bay: więzienie i odszkodowanie
Założyciele The Pirate Bay w 2012 roku zostali skazani przez szwedzki sąd za łamanie praw autorskich i pomoc w ich naruszaniu użytkownikom serwisu. Carl Lundström został skazany na 4 miesiące, Peter Sunde na 8 miesięcy, Fredrik Neij na 10 miesięcy, a Gottfrid Svartholm na rok więzienia. Dodatkowo orzeczono odszkodowanie opiewające na kwotę 6,8 mln USD. The Pirate Bay funkcjonuje jednak nadal pod różnymi domenami.
Inne
7
Megaupload: w 2012 FBI zamyka serwis wymiany plików
Amerykańskim organom nie udało się jednak pozwać właściciela serwisu, z powodu braku dokumentów niezbędnych do postawienia w stan oskarżenia. Pomimo tego serwis zamknięto serwis, a przedsiębiorca zmuszony został do zwolnienia 220 pracowników. Poszkodowani zostali również użytkownicy serwisu, które stracili dostęp do swoich plików.
Inne
8
SumoTorrent: dostawca hostingu pozwany
Holenderskiej organizacji antypirackiej BREIN nie udało się pozwać ani zablokować strony SumoTorrent, dlatego postanowiła pozwać firmę XS Networks, która dostarczała usługę hostingu.
Inne
9
Chomikuj.pl wciąż legalny
Sąd apelacyjny decyzją z 2013 roku odrzucił pozew zbiorowy wytoczony mu przez wydawców książek zrzeszonych w Polskiej Izbie Książki przeciwko polskiemu serwisowi wymiany plików Chomikuj.pl. Wojnę portalowi wypowiedzieli także filmowcy. Póki co serwis, przynajmniej zdaniem sądów, nie łamie prawa.
Inne
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję