statystyki

Prawo autorskie: Autor książki nie schowa się za cytatem

autor: Patryk Słowik01.08.2016, 07:49; Aktualizacja: 01.08.2016, 09:34
prawo autorskie

Takim rozstrzygnięciem zakończył się jeden z najgłośniejszych procesów ostatnich lat: sprawa pomiędzy wdową i synem po Władysławie Szpilmanie a pisarką Agatą Tuszyńską i jej wydawcą.źródło: ShutterStock

Przytaczanie w książce słów schorowanej staruszki, które uderzają w światowej klasy kompozytora, nie może być przyjmowane przez autorkę i wydawcę bezkrytycznie.

W takim przypadku jak najbardziej można mówić o bezprawnym naruszeniu dóbr osobistych rodziny opisywanej postaci. A prawo do ich ochrony zwycięża ze swobodą twórczą pisarza.

Takim rozstrzygnięciem zakończył się jeden z najgłośniejszych procesów ostatnich lat: sprawa pomiędzy wdową i synem po Władysławie Szpilmanie a pisarką Agatą Tuszyńską i jej wydawcą.

Przypomnijmy: w 2010 r. ukazała się książka Tuszyńskiej pt. „Oskarżona: Wiera Gran”. W publikacji autorka obszernie cytuje słowa zmarłej w 2007 r. artystki, nazywanej Edith Piaf warszawskiego getta. Sporo miejsca poświęca przy tym genialnemu kompozytorowi. Sęk w tym, że stał się on bohaterem negatywnym: Gran mówiła Tuszyńskiej, że Szpilman był policjantem w getcie, co można utożsamiać ze współpracą z gestapo. To właśnie wzburzyło rodzinę kompozytora, która postanowiła dochodzić sprawiedliwości w sądzie.

Efekt? Pozwani będą musieli przeprosić za stwierdzenie przypisane w książce Wierze Gran, jakoby pianista był w czasie wojny policjantem w getcie. Gdyby zaś zdecydowano się wznowić wydanie kontrowersyjnej lektury, kolejna edycja będzie musiała zostać pozbawiona stron sugerujących powiązania Szpilmana z Niemcami.

W sprawie kluczowe było to, czy autorzy książki mogą ponosić odpowiedzialność za zacytowane przez nich słowa, które naruszają czyjeś dobra osobiste. Zdaniem pełnomocników wydawnictwa – nie, o ile przytoczono je sumiennie. W przeciwnym razie z jednej strony ograniczona zostałaby swoboda pisarza, a z drugiej odmówiono by cytowanemu rozmówcy prawa do własnej pamięci historycznej.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane