Stowarzyszenie Autorów ZAiKS podpisało umowę licencyjną z serwisem Wrzuta.pl, ma ona pozwolić na wynagradzanie autorów dzieł chronionych przez ZAiKS, które można znaleźć na tej stronie. Jest to pierwsza umowa licencyjna podpisana z polskim serwisem.

Wrzuta.pl to serwis internetowy pozwalający autorom dzielić się ich twórczością. Na stronie serwisu można znaleźć filmy, pliki muzyczne i zdjęcia wykonane przez użytkowników serwisu.

Jak poinformował w środę PAP kierownik wydziału licencji i inkasa w ZAiKS-ie Andrzej Kuśmierczyk, każdy twórca, który umieści swoje utwory w serwisie Wrzuta.pl i zgodzi się na umieszczanie przy nich reklam, otrzyma wynagrodzenie uzależnione od liczby odtworzeń. "W ten sposób może zarabiać i twórca, i wydawca serwisu" - podkreślił Kuśmierczyk.

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS będzie pośredniczyć pomiędzy twórcami utworów chronionych przez stowarzyszenie a serwisem Wrzuta.pl, będzie m.in. przekazywać autorom wynagrodzenie z reklam. Kuśmierczyk podkreślił też, że w podpisanej w poniedziałek umowie firma Free4Fresh, wydawca serwisu Wrzuta.pl, zobowiązała się do objęcia dodatkową ochroną dzieł chronionych przez ZAiKS.

Reklama

Wrzuta.pl jest pierwszym polskim serwisem internetowym, z którym ZAiKS podpisał umowę licencyjną. Wcześniej stowarzyszenie podpisało umowę z międzynarodowym serwisem YouTube.

"Wrzuta podpisała umowę, ponieważ chciała zamieszczać reklamy i na nich zarabiać. Wraz z tym krokiem serwis zmienił charakter na komercyjny" - powiedział przedstawiciel ZAiKS-u. Dotychczas Wrzuta.pl działała za darmo, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną nie była zobowiązana do zawierania umowy licencyjnej.

"Myślę, że to jest model biznesowy, który likwiduje kontrowersje związane z udostępnianiem utworów w internecie" - powiedział Kuśmierczyk. Jego zdaniem dochody uzyskane z reklam lub z opłaty uiszczanej przez użytkowników pozwalają się utrzymać również wydawcom serwisów.