Facebook Inc. nie zezwala na swobodne wykorzystanie swojego logo w działaniach reklamowych prywatnych firm - mówi Justyna Janicka, prawnik z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.
Przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z możliwości założenia na Facebooku fan page’a. Czy mogą chwalić się tym w swoich reklamach?
Korzystanie z logo i znaków towarowych Facebook Inc. podlega pewnym ograniczeniom prawnym. Klient przedsiębiorcy, korzystający z fan page’a, czyli strony służącej do promowania towarów lub usług danego przedsiębiorcy bądź prowadzenia reklamy korporacyjnej, ma możliwość „polubienia” tej strony. Staje się w ten sposób jej fanem i uzyskuje stały dostęp do informacji na niej publikowanych. Chcąc zwiększyć liczbę swoich fanów na Facebooku, przedsiębiorcy decydują się więc na zamieszczenie informacji o funkcjonowaniu fan page’a w reklamach innego rodzaju, np. na swoich stronach internetowych, w wysyłanych do stałych klientów newsletterach oraz na plakatach i ulotkach.
Charakterystyczne oznaczenia związane z portalem Facebook.com – niebieskie logo z białym napisem „Facebook”, niebieskie logo z literą „f” oraz przycisk Facebooka „Lubię to” z symbolem podniesionego do góry kciuka – podlegają ochronie prawnej jako zarejestrowane znaki towarowe lub utwory w rozumieniu prawa autorskiego. Przedsiębiorcy wykorzystujący te oznaczenia w swoich działaniach reklamowych poza portalem Facebook.com często nie biorą tego pod uwagę. Wykorzystują przez to zasoby związane z marką Facebooka niezgodnie z licencjami udzielanymi przez Facebook Inc.
Na co trzeba więc zwrócić uwagę, by w pełni legalnie korzystać z logo Facebooka w działalności promocyjnej?
Szczegółowe zasady dotyczące licencji na korzystanie z oznaczeń związanych z portalem Facebook.com zawarte są na stronie internetowej portalu. Licencja Facebook Inc. co do zasady nie zezwala na korzystanie z niebieskiego logo z białym napisem „Facebook” bez uzyskania dodatkowego zezwolenia przez przedsiębiorcę. Trzeba pamiętać, że jest ono zarejestrowane jako znak towarowy. Każdorazowe wykorzystanie logo „Facebook” wymaga złożenia wniosku za pośrednictwem przedstawiciela Facebooka ds. biznesowych i uzyskania zgody na takie działanie. Uzyskiwania dodatkowego zezwolenia nie wymaga korzystanie z logo „f” i przycisku „Lubię to”, jeżeli są one wykorzystywane w zakresie, o którym mowa w licencjach udzielanych przez Facebook Inc.
Jakie błędy najczęściej popełniają firmy?
Częsty błąd to zamieszczanie na firmowych stronach internetowych, ulotkach czy innych nośnikach reklamowych niebieskiego logo z białym napisem „Facebook”, w połączeniu z hasłem zachęcającym do „polubienia” fan page’a przedsiębiorcy. Aby zachęcić klientów do polubienia fan page’a, przedsiębiorcy powinni korzystać z logo „f” lub przycisku „Lubię to”. Oznaczenia te powinny również być wykorzystywane w ramach licencji udzielonych przez Facebook Inc.
Trzeba pamiętać, że logo „f” może być wykorzystywane do promowania fan page’a – strony na Facebooku, grupy w przedmiotowym portalu, aplikacji oferowanej za pośrednictwem Facebooka lub możliwości zalogowania się do innego portalu z wykorzystaniem usługi Facebook Connect. Ponadto Facebook Inc. wymaga, aby kontekst, w którym wykorzystane jest logo „f”, jasno informował, do jakiego działania związanego z portalem Facebook.com zachęca reklamodawca (np. „Polub nas na Facebooku”). Niezgodne z licencją jest również umieszczanie hiperłącza do strony logowania do Facebooka pod logo „f”.
Jak prawidłowo korzystać z oznaczeń związanych z Facebookiem w działaniach marketingowych?
Rozmiar logo „f” może być zmieniany w zależności od potrzeb reklamodawcy. Niedopuszczalne są jednak inne modyfikacje przedmiotowego logo, za wyjątkiem modyfikacji kolorów na czarno-biały, jeżeli rozpowszechnianie go w kolorze jest niemożliwe ze względów technicznych.
Pewne ograniczenia dotyczą również licencji na wykorzystanie przycisku „Lubię to”, który w reklamach online (np. na stronie internetowej przedsiębiorcy) może być wykorzystywany tylko w połączeniu z wtyczką społecznościową „Like”. Umożliwia ona udostępnienie zawartości danej strony internetowej w serwisie Facebook za pomocą kliknięcia w przycisk „Lubię to”.
W oparciu o udzieloną przez Facebook Inc. licencję możliwe jest również wykorzystanie przycisku „Lubię to” w reklamach niebędących reklamami online, np. na plakatach, ulotkach czy innych materiałach promocyjnych. Każdorazowe wykorzystanie przycisku „Lubię to” w reklamie offline powinno jednak zawierać odniesienie do serwisu Facebook.com w postaci graficznej (logo „f”) lub tekstowej.