Na stronie razemdlakultury.eu pojawił się manifest akcji Razem Dla Kultury który jest kolejnym elementem kampanii na rzecz poparcia dyrektywy na temat praw autorskich.

Autorzy akcji przypominają, że obecne prawo autorskie jest niedostosowane do realiów XXI-wieku. Korzystają na nim najwięksi monopoliści, tracą twórcy, niezależne podmioty i kultura. Google i Facebook straszą cenzurą internetu, kasowaniem memów i „końcem świata, jaki znamy”. Tak ma wyglądać internet po wprowadzeniu procedowanej obecnie unijnej dyrektywy o prawach autorskich. Bitwa o „wolność internetu” to w rzeczywistości spór o wysokość przychodów, bez dzielenia się nimi z twórcami, na których się zarabia.

Twórcy piszą m.in.

„Mamy różne poglądy, tworzymy różne treści, jesteśmy twórcami z różnych stron. Ale łączy nas jedno: miłość do polskiej kultury i silna potrzeba sprawiedliwości. Apelujemy do polskich polityków: uczyńcie Polskę krajem prawdziwie suwerennym. Współpracujmy z Ameryką, ale nie dajmy się uzależnić od cynicznych wielkich graczy. Pokażmy, że mamy własne zdanie i dbamy o własną kulturę oraz o tożsamość polskich twórców. Prosimy o wsparcie dla polskiej kultury, o poparcie artykułów 11 i 13 dyrektywy o prawie autorskim.
To nasza racja stanu!”

Apel podpisali m.in.:

Urszula Dudziak
Tomasz Organek
Jan Pospieszalski
Jan A.P. Kaczmarek
Piotr Metz
Marek Kościkiewicz
Piotr Rubik

Wcześniej pojawiła się strona https://razemdlaprawautorskich.pl/ na której Polska inicjatywa Razem dla Praw Autorskich w odpowiedzi na kampanię Google przygotowała kontr kampanię z reklamami przypominającymi te przygotowane przez giganta z Doliny Krzemowej.