statystyki

ZAiKS ma prawo dużo wiedzieć

autor: Sławomir Wikariak21.12.2017, 06:32; Aktualizacja: 21.12.2017, 06:35
prawo, muzyka, piractwo

Roszczenie informacyjne jest powszechnie stosowane przez organizacje zbiorowego zarządzaniaźródło: ShutterStock

Organizacja zbiorowego zarządzania ma prawo domagać się podania jej takich informacji, jakie uznaje za niezbędne dla obliczenia wynagrodzenia należnego twórcom. Nie musi się ograniczać wyłącznie do nakładu, w jakim wydano płyty DVD, i ceny, po jakiej je sprzedawano – wynika z wyroku wydanego przez Sąd Najwyższy.

Pierwotny spór, którego pobocznym wątkiem jest wczorajsze orzeczenie, dotyczy zapłaty wynagrodzenia za filmy dodawane do gazet wydawanych przez Ringier Axel Springer Polska. W trakcie tego postępowania Stowarzyszenie Autorów ZAiKS wystąpiło z tzw. roszczeniem informacyjnym. To procedura przewidziana w art. 105 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 880 ze zm.), zgodnie z którą organizacja zbiorowego zarządzania „może domagać się udzielenia informacji oraz udostępnienia dokumentów niezbędnych do określenia wysokości dochodzonych przez nią wynagrodzeń i opłat”.

Roszczenie informacyjne jest powszechnie stosowane przez organizacje zbiorowego zarządzania. W tym jednak, przynajmniej zdaniem strony pozwanej, zbyt szeroki był zakres żądanych informacji, a także zbyt długi okres. ZAiKS chciał bowiem, aby RASP nie tylko wskazał, ile czasopism z dołączonymi płytami DVD sprzedał, czy ile wyniósł przychód z tego tytułu, ale domagał się wskazania wszystkich wpływów osiąganych z dystrybucji, w tym również reklam, barterów czy sponsoringu.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane