statystyki

Administratorzy sieci Torrent łamią prawo, nie użytkownicy

autor: Sławomir Wikariak20.06.2017, 07:28; Aktualizacja: 20.06.2017, 11:31
cyberprzemoc, komputer, internet

Polska prokuratura ma poważne wątpliwości, czy powinna ścigać osoby udostępniające filmy w sieci Torrentźródło: ShutterStock

 Użytkownicy sieci Torrent nie powinni być automatycznie uznawani za piratów rozpowszechniających filmy. Ważne jest, czy mieli świadomość, że bezprawnie udostępniają treści w internecie. Taki wniosek płynie z niedawnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, o którym pisaliśmy wczoraj.

Z orzeczenia wynika, że TSUE prezentuje restrykcyjne podejście wobec administratorów serwisów pozwalających na wyszukiwanie plików Torrent, czyli swego rodzaju odnośników pozwalających na wymianę filmów czy muzyki między użytkownikami. Uznał on bowiem, że choć sami nie udostępniają tychże filmów czy muzyki, to ponoszą odpowiedzialność za ich bezprawne rozpowszechnianie (wyrok TSUE z 14 czerwca 2017 r., sprawa nr C-610/15). Dokładniejsza lektura uzasadnienia tego orzeczenia prowadzi jednak do wniosku, że inne podejście trybunał ma do samych użytkowników sieci Torrent i ich odpowiedzialności za udostępnianie utworów. Tu już nie jest tak restrykcyjny, a wręcz podkreśla, że o ich odpowiedzialności można mówić tylko wówczas, gdy w sposób zamierzony rozpowszechniają oni pliki z pirackimi wersjami utworów.

– Trybunał zdjął odpowiedzialność ze zwykłego użytkownika, wskazując, że po jego stronie musi być jednoznaczna i pełna świadomość rozpowszechniania chronionych treści. Zmienia on optykę, moim zdaniem w dobrym kierunku. Wrogiem nie są osoby fizyczne pobierające i nieświadomie udostępniające utwory, ale serwisy torrentowe udostępniające i katalogujące pliki z metadanymi – uważa Zbigniew Krüger, adwokat w kancelarii Krüger & Partnerzy.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • XYZ(2017-06-21 08:19) Zgłoś naruszenie 11

  Bzdura. Rozwaliła się furgonetka przewożąca pieniądze. Ludzie podchodzili i brali kasę i uciekali. Ale winny jest kierowca furgonetki który nie zadbał o to aby nie doprowadzić do wypadku, a ci co brali winni już nie są. Jak można być nieświadomym, że się kradnie z torrenta? No bujda na resorach. ot prości złodzieje intelektualnej własności. Niektórzy myślą, że nie ma czegoś takiego jak kradzież Intelektualnej własności, bo ona taka nienamacalna. Durni ludzie. Jak by ktoś posiedział nad jakimś programem, sam go napisał, sam zajmował się dystrybucją i ktoś mu ten program po prostu brał za darmo, to może dopiero by się opamiętali, ale że większość jest tak tępa lub leniwa by programu komputerowego czy książki, czy filmu nie zrobić, więc wedle zasady Kalizmu, dobrze jak kali kraść, bo Kaliemu nigdy tego nie ukradną bo kali nigdy nic nie zrobi.

  Odpowiedz
 • Kuba(2017-11-13 18:19) Zgłoś naruszenie 10

  Jaka bzdura??!!!, a czy przypadkiem kierowca furgonetki nie jechal z napadu na bank kradzioną furgonetką!!!!

  Odpowiedz
 • Kamil(2018-02-10 04:29) Zgłoś naruszenie 00

  Torrenty czy nie torrenty jak jakiś np. Film jest dobry to i tak swoje zarobi, pozatym jakoś nie szkoda mi tych twórców z Hollywood zarabiający grube Milony Dolarów rocznie bo jak świat światem ludzie i tak będą chodzić do kina i kupować filmy. Nie rozumiem tylko o co gość XYZ walczy? Bo gdyby nie kosmiczne ceny biletów i przesadzone ceny wypożyczania jednorazowych filmów VOD to by pewnie i żadnego ściągania Torrentow nie było !!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane