Kościński: Pieniądze dla artystów szybciej i przejrzyściej dzielone

autor: Sławomir Wikariak25.04.2017, 07:42; Aktualizacja: 25.04.2017, 11:12
prawo autorskie

Przy pisaniu ustawy lepsze są fakty niż emocje czy legendy - podkreśla rozmówca.źródło: ShutterStock

Twórcy będą mieli większy wpływ na to, jak organizacja zbiorowego zarządzania dzieli, inwestuje i wykorzystuje ich fundusze - podkreśla Karol Kościńsk, dyrektor departamentu własności intelektualnej i mediów w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przedstawiony przez MKiDN projekt ustawy o organizacjach zbiorowego zarządzania wdraża unijną dyrektywę. Polska sprzeciwiała się jej przyjęciu. Sejm przyjął nawet specjalną uchwałę, opowiadając się przeciwko dyrektywie. Co nam się nie podobało?

Sejm sprzeciwiał się pierwotnej wersji dyrektywy, która de facto pozwalała na przejęcie rynku zbiorowego zarządzania w Europie Środkowo-Wschodniej przez silniejsze organizacje z starej Unii Europejskiej, np. Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Francji. W konsekwencji polscy uprawnieni dostawaliby mniej pieniędzy. Polscy użytkownicy musieliby zaś podpisać więcej umów, by legalnie korzystać z tego samego repertuaru, co dziś. Dodatkowo organizacje zagraniczne działałyby na polskim terytorium poza kontrolą polskiej administracji. Chyba o inny wspólny rynek nam chodzi.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane