Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Praca dla niepełnosprawnych 2015. Ulgi, uprawnienia i dofinansowania

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Zwrot kosztów szkolenia także dla pomocnika pracownika niepełnosprawnego Nowelizacja ustawy o rehabilitacji wprowadza możliwość zwrotu 100 proc. kosztów poniesionych na szkolenie pracownika, który pomaga pracownikowi niepełnosprawnemu w komunikowaniu się z otoczeniem lub w zadaniach trudnych bądź niemożliwych do samodzielnego wykonania na danym stanowisku pracy. Zwrot kosztów szkolenia pomocnika jest jednak limitowany. Maksymalnie wnioskujący może liczyć na środki w wysokości najniższego wynagrodzenia.
Zwrot kosztów szkolenia także dla pomocnika pracownika niepełnosprawnego Nowelizacja ustawy o rehabilitacji wprowadza możliwość zwrotu 100 proc. kosztów poniesionych na szkolenie pracownika, który pomaga pracownikowi niepełnosprawnemu w komunikowaniu się z otoczeniem lub w zadaniach trudnych bądź niemożliwych do samodzielnego wykonania na danym stanowisku pracy. Zwrot kosztów szkolenia pomocnika jest jednak limitowany. Maksymalnie wnioskujący może liczyć na środki w wysokości najniższego wynagrodzenia. / ShutterStock

Powiązane

Reklama

Komentarze(18)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • as
  2014-12-20 09:40:33
  wychodzi na to ze niepelnosprawny pracuje zadarmo a rzad nabija kase spekulantom ktorzy nie przestrzegaja kodeksu pracy i bhp a zarobki najniższe dodatki powinny byc dzielone po rowno
  3
  pokażodpowiedzi (2)
 • ela
  2014-12-21 14:50:02
  ja tam mam , lekki stopien na kregoslup, a szef mi w lutym powiedzial ze mam miec umiarkowany i wlasnie jeden z tych trzech symboli specjalnych, inaczej pojde na umowe zlecenie, za 500 zl...to dziueki naszemu rzadowi, bo zrobili ustawe o dofinansowaniu z pefronu,co z tego ze teraz mam depreche bo nie mam z czego sie utrzymac, mam niby symbol dobry--bo spychiczny, ale. dalej lekki stopien. i tym samym dalej zostaje bez pracy... juz rzygac mi sie chce na ten podly rzad, kraj
  1
 • ???
  2014-12-22 08:48:39
  mam lekki stopień niepełnosprawności i mogę zgodnie z przepisami pracowac tylko 8 godzin dziennie ale mój pracodawca zmusza mnie do pracy po godzinach, Wynika stąd, że tylko pracodawca czerpie korzyści. mam więc pytanie czy jest sens okazywać orzeczenie pracodawcy. Mój pracodawca to Urząd Miasta .
  3
 • Andy 102
  2015-05-27 07:36:22
  musimy poczekać na braci muzułmanów może wtedy będzie równe prawo dla wszystkich, właśnie byłem na komisji i konowałka stwierdziła że nie wpisze na orzeczeniu schorzenia szczególnego, a także do czego nie jest upoważniona że nie szukam pracy to dlaczego ponad 2 miliony młodych wyjechało z kraju (dane rządu)a pozostali ludzie pracują ok 60% (dane PIP) na umowach śmieciowych lub minimalne wynagrodzenie, może należałoby przez miesiąc nie płacić rachunków (w większości firmy zagraniczne) i podatków to może zauważą obywateli bo widzą ich tylko przed wyborami (obiecując kłamstwa) organizowane za nasze podatki
  0
 • Marek
  2014-12-20 11:04:14
  Jak by Państwo martwiło się o niepełnosprawnych ,to by nie wystarczyło na ubrania,cygara,alkohol,knajpy i wojaże za granicą do Sw.Mikołaja i inne imprezy .To jest dopiero Państwo w Państwie
  2
 • Adamek stanislaw
  2015-10-03 19:55:58
  Mam pytanie .W listopadzie idę na emeryturę mam lekki stopień niepełnosprawności (z literka P) czy zakład pracy chronionej zatrudni mnie na umowę o pracę jak dotychczas .
  10
 • Adam
  2014-12-23 21:29:38
  Zakłady Pracy Chronionej dostają dofinansowania dla osób niepełnosprawnych w moim przypadku 1800 zł pracuje gdzie pracodawca daje firmie na bidę 1000 zl ..teraz są swieta ludziska dostają 13 tą pensję nagrody bony na zakup natomiast nasza firma dotowana z PEFRON nic kompletnie nic .dawniej były płacone godziny nocne ..w każdym cywilizowanym świecie w nocy są dodatki .to zrobiono ryczałt i wszyscy dostają parę groszy to podobno jest wszystko zgodnie z prawem ..Bardzo chce podziękować wszystkim mądralom za swoje pomysły jakby tutaj oszukać niepełnosprawnych i niech Świętują i cieszą sie że tak traktują chore osoby.Natomiast ja na wypłatę mam 1140 zl za miesiąc.
  1
 • Znaczny 10-N
  2015-10-30 19:32:13
  1. Czy istnieje takie prawo, aby PFRON, wynagradzał pracodawców dodatkową kwotą w wys. 600 zł, gdy w orzeczeniu o st. niepełnosprawności nie figuruje symbol "schorzenia specjalnego"?
  W praktyce okazuje się, że tak!
  Osoba niepełnosprawna (ON), nawet ze znacznym stopniem niepełnosprawności - np. 10 - N, z reguły nie zostanie przyjęta do pracy, chyba, że dołączy do "niewłaściwego orzeczenia" zwykłe zaświadczenie od lekarza o schorzeniu specjalnym!
  2. Czy jednakowo powinny być traktowane ON, posiadające orzeczenie 05-R, a ON z symbolem 10-N?
  O ile dobrze pamiętam, choroby neurologiczne (10-N) były kiedyś zaliczane do "schorzeń specjalnych".
  3. Dlaczego ON, są w tak rażący sposób traktowane i nisko wynagradzane przez pracodawców, w stosunku do wys. dofinansowań, otrzymywanych od PFRON?
  4. Czy nowy rząd coś zmieni, na korzyść godnego życia osobom niepełnosprawnym?
  0
 • om
  2014-12-22 08:09:46
  Najlepiej niech w tym kraju pracują sami niepelnosprawni ze zdolnoscią do pracy jak zdrowy czlowiek . Bo kto im daje zdolność do racy , lekarz medycyny pracy( ale z orzezczeniem całkow.niezdolny do pracy i samodziel. egzyst. Ze schorzeniem szczególnym, praca dofinansowana jest też , gdy taki przejdzie na emeryturę. Bo ten "chory " jest tak zdrowy ,że ma mozliwość jak mu się chce pracować do śmierci ,po drodze korzystając co rusz z wszelkich zniżek , a zdrowi na bruk , bo na nich PFRON , czyli podatnicy nie dadzą nic. Tak to dzisiaj w pokręconym kraju wygląda. Pracuję z osobami niepełnosprawnymi 16 lat i wykonują taka sama prace jak ja, z tym wyjątkiem,że nie chorują , nie leczą się bo po co przecież renty na stałe , jest dofinansowanie , dojazdy w komunikacji za darmo itd. Kto dał im te orzeczenia- orzecznicy .
  5
 • Bogdan@onet.pl
  2016-11-04 13:26:01
  Kazdy niepelnosprawny powinien dostac 1800na reke plus rente bo to nie masza wina ze jestesmy niepelnosprawni nasz rzad ma nas gdzies renty glodowe lepiej maja wiezniowie
  1
 • ES-EL
  2015-06-03 10:16:08
  Posiadam stopień umiarkowany. Mój szef od 5 lat woli bulić z firmowej kasy moją wypłatę niż załatwiać jakąkolwiek sprawę w PFRON. Poza tym ja mam schorzenie specjalne -epilepsja, ale widzę, że nic nie wyszłoby z tego, bo na orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności wówczas, gdy mi przyznano stopień PZ ds. OSN umieszczał symbol N1...
  1
 • Zawiedziona
  2016-10-21 08:30:10
  A widzieliście kiedyś pracodawcę który przejmował by się osobami niepełnosprawnymi.Wymagania w pracy takie same jak u ,,pełnosprawnych". Czy Cię boli, czy nie masz zasuwać jak zdrowy bo inaczej się nie wyrabiasz. Dla niego taki człowiek to też biznes :). Są firmy które tylko szukają odpowiednich numerów i na tym bazują.. Wg mnie to niepełnosprawny powinien być dodatkowo wspierany, że zatrudnił się w pracy nie będąc obciążeniem dla Państwowej kiesy. Wszak leki kosztują a pomoc osób trzecich często bywa odpłatna.
  0
 • Niepełnosprawny
  2015-12-26 08:37:24
  Może mi ktoś powie, czy zakład pracy chronionej ma prawo zwolnić wieloletniego pracownika niepełnosprawnego (stopień umiarkowany) w czasie jego długotrwałej choroby, uzasadniając to tym, że nie można na niego liczyć i dezorganizuje zakład pracy? Według mnie to jest skandal, ponieważ taki zakład powinien chronić i wspierać osobę niepełnosprawną w trudnych chwilach a nie pozostawiać ją bez środków do życia. Gdzie jest kodeks, który mówi jasno o takich sytuacjach?
  4
 • NIEPEŁNOSPRAWNY
  2016-08-09 10:22:56
  To wszystko jest chore,pracodawcy maja pracownikow takich tylko po to aby korzystac z nich za smieszne pieniadze dorabiaja sie.My nie mamy zadnego prawa ,ale tez musimy pracowac bo za co zyc.pieniądze z dofinansowania powinien dostawac także pracownik .jednym słowem jesteśmy tanią siłą robaczą .GDZIE JEST SPRAWIEDLIWOŚĆ .
  2
 • Poszukujący pracy
  2014-12-23 13:54:40
  Funkcjonariusze publiczni nie chcą pojąć czym jest rehabilitacja zawodowa osób z niepełnosprawnością. Tylko Ci z POPON zarabiają na SOD z PFRON. A ustawowa pomoc nie trafia bezpośrednio do ON z terenów małomiasteczkowych i wsi. Nawet art. 12a Ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o pomocy na podjęcie DG lub przystąpieniem do spółdzielni socjalnej jest martwym przepisem, bo urzędnikom się nie chce tego realizować!!!
  0
 • jacek tez niepelnosprawny
  2016-09-19 08:05:55
  niektorym sie tu cos poprzestawialo rzad daje pracodawcom mozliwosc zatrudnianiaa niepeelnosprawnych placac za nich wynagrodzenie oraz zus w miare stopnia niepelnosprawnosci w jak jest w firmie jak pracownik niepelnosprawny jest traktowany to zalezy tylko od pracodawcy sa ludie i nie bede ublizal bo nie pasuje ale jak sie ma za pracodawce nie czlowieka tonsa odpowiednie sluzby ktore maja czuwac na tym by pracownikom nie dziala sie krzywda kodeks pracy chroni tez pracownika nie pelnosprawnego wiadomo ze pracownik nie pelnosprawny jest mniej wydajny i dlatego zarabia najniszsza pensje sa wyjatki ale to sa fachowcy z gornej polki albo ludzie z zawodami niszowymi na rynku pracy jezeli niepelnosprawny ma prace to powinien byc szczesliwy bo takich nieszczesliwcow bez pracy jest 2 500 000 w kraju w wieze ze jestes nieszczeslwy jak trafiles na pracodawce nie czlowieka
  3
Reklama
Reklama

Zobacz więcej