Pracodawcy coraz chętniej motywują pracowników, przyznając im dodatkowe świadczenia pozapłacowe. Z różnego rodzaju benefitów skorzystało w zeszłym roku 75 procent firm. Sposobów na silniejsze związanie pracownika z instytucją jest wiele, ale większość pracodawców wybiera tanie i popularne zachęty. Tylko nieliczni decydują się na kosztowne przywileje. Zobacz, czego możesz oczekiwać od pracodawcy oprócz wyższego wynagrodzenia.
KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII.
1
Telefon i komputer służbowy do celów prywatnych
Bardzo popularne wśród pracodawców jest udostępnianie pracownikom służbowych telefonów i komputerów do celów prywatnych. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy, że sprzęty te nie powinny być wykorzystywane poza pracą. Co więcej, korzystanie z dostępu do internetu w celach prywatnych ma nawet swoją nazwę - cyberslacking. Pracownicy najczęściej wykorzystują sieć w miejscu pracy do:
- korzystania z portali społecznościowych i grania w gry komputerowe;
- przeglądania stron WWW niezwiązanych z obowiązkami służbowymi;
- robienia zakupów w sklepach internetowych lub w serwisach aukcyjnych;
- nielegalnego pobierania bądź udostępniania plików (najczęściej muzycznych i filmowych).
Tymczasem korzystając z internetu w godzinach pracy w celach prywatnych, pracownik może naruszyć wiele przepisów, co nierzadko kończą się dla niego przykrymi konsekwencjami ze strony pracodawcy, łącznie ze zwolnieniem z pracy, o czym więcej przeczytasz tutaj>>
ShutterStock
Z zakładowego zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca może otrzymać także pomoc na cele mieszkaniowe.
Chodzi o pożyczkę socjalną, czyli rodzaj materialnej zwrotnej pomocy, przeznaczonej zazwyczaj na na budowę lub zakup domu jednorodzinnego, kupno mieszkania w budynku wielorodzinnym, modernizację i remont mieszkania lub domu, wykup lokalu na własność czy uzupełnienie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni.
O takie wsparcie z zfśs mogą starać się pracownicy i ich rodziny, byli pracownicy będący na emeryturze bądź rencie i ich rodziny, a także inne osoby, którym pracodawca przyznał prawo do korzystania z funduszu (np. zleceniobiorcy).
Jeżeli wartość pożyczki przekracza 500 zł, umowa powinna mieć formę pisemną. Pożyczkę trzeba zwrócić w terminie wskazanym w umowie pożyczki lub - jeśli nie został on wskazany - w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu dokonanym przez dającego pożyczkę.
2
Samochód służbowy dla pracownika
Ogromnym profitem dla pracowników jest również samochód służbowy. Często mogą wybrać sobie najbardziej odpowiednie auto - jego rodzaj zależy od budżetu pracodawcy.
ShutterStock
3
Opieka medyczna na koszt pracodawcy
Kolejnym motywatorem chętnie wybieranym przez pracodawców są pakiety usług medycznych dla pracowników (rzadziej ubezpieczenia na życie). Oferowanie przez pracodawców tego typu pakietów powoli staje się standardem, jednak zakres usług medycznych jest bardzo zróżnicowany. Podstawowy pakiet obejmuje zazwyczaj:
- medycynę pracy w pełnym zakresie,
- konsultacje medyczne: internista, laryngolog, alergolog, okulista, neurolog, kardiolog, ginekolog, dermatolog, ortopeda,
- pakiet badań diagnostycznych: morfologia, EKG,
- usługi ambulatoryjne: opatrzenie i szycie drobnych ran, iniekcje.
Pełny pakiet usług obejmuje również szeroki zakres prostych operacji oraz specjalne standardy obsługi dla VIP-ów, czyli na przykład kadry kierowniczej.
W dalszej kolejności opieką medyczną mogą zostać objęci członkowie rodzin pracowników (współmałżonek, partner życiowy, dzieci), a także emerytowani pracownicy i renciści pracodawcy.
ShutterStock
4
Wczasy pod gruszą
Pracodawca może też dofinansować wypoczynek swoich pracowników.
Ten typ wsparcia nazywa się potocznie "wczasami pod gruszą". Dofinansowanie pochodzi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Fundusz ten może być założony przez spółkę zatrudniającą co najmniej 20 pracowników, a zobowiązane do tego są zakłady budżetowe i jednostki samorządowe.
Zasady przyznawania i wysokość świadczenia są zróżnicowane i uzależnione od sytuacji materialnej (wysokości dochodów), socjalnej i życiowej pracownika.
Zasady przyznawania i wysokość świadczenia są zróżnicowane i uzależnione od sytuacji materialnej (wysokości dochodów), socjalnej i życiowej pracownika.">
ShutterStock
5
Pożyczka od pracodawcy
Z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca może otrzymać także pomoc na cele mieszkaniowe.
Chodzi o pożyczkę socjalną, czyli rodzaj materialnej zwrotnej pomocy, przeznaczonej zazwyczaj na budowę lub zakup domu jednorodzinnego, kupno mieszkania w budynku wielorodzinnym, modernizację i remont mieszkania lub domu, wykup lokalu na własność czy uzupełnienie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni.
O takie wsparcie z zfśs mogą starać się pracownicy i ich rodziny, byli pracownicy będący na emeryturze bądź rencie i ich rodziny, a także inne osoby, którym pracodawca przyznał prawo do korzystania z funduszu (np. zleceniobiorcy).
Jeżeli wartość pożyczki przekracza 500 zł, umowa powinna mieć formę pisemną. Pożyczkę trzeba zwrócić w terminie wskazanym w umowie pożyczki lub - jeśli nie został on wskazany - w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu dokonanym przez dającego pożyczkę.
ShutterStock
6
Darmowe śniadanie dla pracownika
Standardem w firmach są okolicznościowe prezenty czy tańsze bilety do kina czy teatru.
Dosyć często pracodawcy zapewniają także swoim pracownikom dodatkowe szkolenia (na przykład z języków obcych lub technik bezpiecznej jazdy samochodem) czy dodatkowe dni wolne od pracy (pracownik ma prawo do dodatkowych 2 dni wolnych w skali roku).
Zdarza się, że pracodawcy pokrywają koszty wyżywienia podczas pracy, na przykład finansując służbowe śniadania i lunche albo dostarczając do firmy owoce i warzywa.
Najrzadziej pracodawcy oferują swoim pracownikom służbowe mieszkanie (dom) czy prywatną szkołę lub przedszkole dla dzieci.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję