Trzech Króli, majówka, Zielone Świątki - Polacy lubią dni ustawowo wolne od pracy, które pozwalają na przedłużanie weekendów. Świętować lubią jednak również mieszkańcy innych państw świata.
KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII
1
Niemcy
U naszych zachodnich sąsiadów kalendarz dni wolnych od pracy otwiera pierwszy dzień nowego roku i święto Trzech Króli (tak samo jak w Polsce). Wiosną wszystkie niemieckie landy respektują także święta wielkanocne (wolne w Wielki Piątek oraz w Wielką Niedzielę i Poniedziałek). W maju prócz 1 maja (święto pracy) wolny od pracy jest także dzień Wniebowstąpienia Pańskiego. W czerwcu Niemcy nie pracują w poniedziałek po Zielonych Świątkach oraz w Boże Ciało. W sierpniu dniem wolnym jest 15 sierpnia (Wniebowzięcie NMP).
3 października Niemcy obchodzą swoje święto narodowe – Zjednoczenie Niemiec (Tag der Deutschen Einheit). 3 października 1990 roku weszło w życie porozumienie zawarte podczas moskiewskiej konferencji 2+4. W jego wyniku wschodnie landy NRD wraz z Berlinem Zachodni zostały włączone do RFN.
Kalendarz niemieckich dni wolnych zamyka święto Wszystkich Świętych oraz dwa dni świąt Bożego Narodzenia.
ShutterStock
2
Francja
Francuzi nie idą do pracy 12 razy w roku. Siedem razy z okazji świąt chrześcijańskich (Wielkanoc, Zielone Świątki, Boże Ciało, Wniebowstąpienie NMP, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie), w pierwszy dzień roku, 1 maja oraz w związku z obchodami trzech świąt narodowych. Pierwszym z nich jest Dzień Zwycięstwa świętowany 8 maja w rocznicę zakończenia II wojny światowej. 14 lipca Francja wspomina zdobycie Bastylii i Wielką Rewolucję Francuską. Natomiast 11 listopada, kiedy w Polsce obchodzimy Święto Niepodległości, Francja celebruje Dzień Rozejmu upamiętniający żołnierzy poległych za ojczyznę w czasie I wojny światowej.
Inne
3
Wielka Brytania
W Wielkiej Brytanii tylko 9 dni świątecznych jest wolnych od pracy. Oprócz Nowego Roku, Wielkanocy i Bożego Narodzenia wolny od pracy jest pierwszy (ang. May Day Bank Holiday) i ostatni poniedziałek maja (Spring Day Holiday). Dodatkowo wolny od pracy jest ostatni poniedziałek sierpnia (ang. Summer Bank Holiday). W Irlandii Północnej dodatkowo obchodzony jest Dzień Św. Patryka (17 marca) oraz rocznica zwycięskiej bitwy Wilhelma III Orańskiego nad rzeką Boyne z końca XVII wieku (12 lipca).
ShutterStock
4
USA
Po Nowym Roku Amerykanie wspominają pastora Martina Lutera Kinga (27 stycznia) walczącego o równe prawa obywatelskie dla Afroamerykanów. W trzeci poniedziałek lutego na poziomie federalnym świętowany jest Dzień Prezydenta. W maju obchodzony jest Dzień Pamięci (Memorial Day) poświęcony ofiarom, które zginęły w służbie USA. Święto Niepodległości w Stanach Zjednoczonych obchodzone jest hucznie 4 lipca. Święto Pracy Amerykanie celebrują 1 września. Typowy dla państwa obu Ameryk jest Dzień Krzysztofa Kolumba przypadający w rocznicę odkrycia przez niego Ameryki (12 października 1492 roku). Dzień Weteranów świętowany jest 11 listopada. Z kolei 27 listopada przypada Dzień Dziękczynienia. Piątek po tym święcie (tzw. czarny piątek) nieoficjalnie rozpoczyna w Stanach Zjednoczonych okres zakupów Amerykanów przed ostatnimi świętami w roku, Bożym Narodzeniem.
Bloomberg
5
Arabia Saudyjska
W czasie 9 miesiąca kalendarza muzułmanów, czyli świętego miesiąca Ramadan, większość firm i urzędów pracuje jedynie wieczorem. Ramadan jest miesiącem ruchomym (w tym roku przypada w okresie 28 czerwca - 27 lipca). Do tego trzeba doliczyć święto Ramadan Bajram, czyli Święto Przerwania Postu, które obchodzone jest nazajutrz do ostatnim dniu tego miesiąca. Warto także zaznaczyć, że saudyjski „weekend” w rozumieniu europejskim obejmuje nie soboty i niedziele a czwartki i piątki.
Świętem państwowym w Arabii Saudyjskiej jest Al.-Yaom Al.-Watany, czyli Święto Zjednoczenia Królestwa. Przypada ono 23 września i związane jest z proklamowaniem królestwa Arabii Saudyjskiej w 1932 roku przez Ibn Sauda. Ostatnim dniem wolnym w ciągu roku jest Kurban Bajram, czyli Święto Ofiar (3 października). Jest to muzułmańskie święto związane z historią Abrahama (Ibrahim), który złożył Bogu w ofierze barana, choć był gotów poświęcić życie swojego syna Izmaela.
ShutterStock
6
Chile
Kalendarz chilijskich dni wolnych otwiera Nowy Rok. Wielki Piątek oraz Wielka Niedziela też są wolne od pracy. 1 maja obchodzone jest Święto Pracy, a 21 maja świętowany jest Dzień Marynarki Wojennej w rocznicę zwycięskiej bitwy z Peru w 1879 roku. W czerwcu obchodzony jest Dzień Ameryki. Natomiast 16 lipca dniem wolnym od pracy jest święto Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel. 15 sierpnia obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Święto niepodległości w Chile przypada 18 września, w rocznicę powstania pierwszego rządu chilijskiego w 1810 roku. Chilijczycy świętują też Boże Narodzenie.
ShutterStock
7
Izrael
Izraelskie dni wolne są ściśle powiązane z judaizmem, który ma status religii państwowej. Izraelczycy używają innego niż w kręgu kultury zachodniej kalendarza (inne miesiące, długości roku, rachuba lat) - obecnie mamy rok 5774 (tyle czasu miało minąć od stworzenia świata).
Pierwszym dniem wolnym od pracy jest żydowski nowy rok, czyli Rosz ha-Szana świętowany w pierwszych dwóch dniach miesiąca tiszri (wrzesień-październik). Następna chronologicznie jest Pascha, która jest odpowiednikiem chrześcijańskiej Wielkanocy. Wiele firm i urzędów nie pracuje także w dniach po święcie Paschy i święta Sukkot (Święto Namiotów), co trwa 4-5 dni (to okres nieco podobny do chrześcijańskiej oktawy). W całym kraju wolny od pracy jest natomiast siódmy dzień po obchodach Paschy. Piątego dnia miesiąca ijar (kwiecień-maj) przypada narodowe Święto Niepodległości - w rocznicę uzyskania suwerenności od Imperium Brytyjskiego. Zielone Świątki w Izraelu to Szawuot, święto obchodzone 7 tygodni po Passze, 6 dnia miesiąca siwan - w całym Izraelu jest to dzień wolny od pracy. Absolutny zakaz pracy obowiązuje na terenie całego kraju 10 dnia tiszri w pokutne Święto Pojednania (Jom Kippur). Pięć dni później obchodzone jest radosne Święto Szałasów (Sukkot).
Zwyczajowo część Izraelczyków nie pracuje także w kilka innych świąt. Wśród nich jest Purim (upamiętnienie ocalenia Żydów od zagłady w antycznym imperium Achemenidów - święto obchodzone 14 dnia miesiąca adar, luty-marzec), Dzień Jerozolimy (28 dzień miesiąca ijar, kwiecień-maj) czy rocznica zburzenia Pierwszej i Drugiej Świątyni Jerozolimskiej (Tisza be Aw, 9 dzień miesiąca aw, lipiec-sierpień).
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję