Mają 500+, ale nie będą miały emerytur: 150 tysięcy kobiet odeszło z pracy przez rządowy program

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki07.12.2016, 07:46; Aktualizacja: 07.12.2016, 07:59
ciąża, kobieta w ciąży

Rząd powinien zrobić wszystko, by młode matki otrzymujące świadczenie nie porzucały pracy.źródło: ShutterStock

Rezygnacja z zatrudnienia przez kobiety pobierające świadczenie 500+ staje się faktem. Taki wniosek płynie z najnowszych państwowych statystyk.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (120)

  • kasia(2017-05-18 19:06) Zgłoś naruszenie 00

    Przepraszam,z pracy odchodzą głównie panie zatrunione za 1800 zł na rękę w niemieckich Lidlach i hiszpańskich Biedronkach, to taka tragedia???? A ile kosztują nas podatników panstwowe żłobki i przedszkola do których te panie musiałyby wysyłać dzieci?Poza tym,każdy psycholog wie,że dzieci powinny zostać z mamą do 3 roku życia. A jeślio nie zwiększy sie liczba dzieci, to za 20 lat będziemy musieli sprowadzić sobie na łeb inne dzietne nacje. Chcecie tego???Dziecko to inwestycja nie koszt.

    Odpowiedz
  • tom(2017-03-24 07:03) Zgłoś naruszenie 00

    do mopsu pojda dostaną dotacje, renty socjalne jak dzis kazdy pijak co nic prawie nie przepracowal, dotacje na mieszkanie na opal i mozna zyc lepiej niz na rencie z zusu czy emeryturze

    Odpowiedz
  • dzieciaty(2017-03-10 17:47) Zgłoś naruszenie 00

    Wiecie dlaczego ludzie nie pija za 500+ , bo po opłaceniu czynszu ,prądu ,wody nic im nie zostaje . Nikt nie rzuci pracy bo ma 500+ ja przynajmniej nikogo takiego nie znam . Powyższe posty są jak "bezrobotny z Radomia poznał sposób jak zarobić gruby chajs 9756 PLN netto" Bezdzietni teoretycy okradani przez pijaną patologie z dwójką dzieci . Ta patologia w 99 procent przypadków ********* po 10godzin dziennie abyś mógł się próć na forum jeden z drugim. Ma 3 dziecko ich nie stać .

    Odpowiedz
  • Adrian(2016-12-10 14:14) Zgłoś naruszenie 01

    Emerytur i tak nie będą miały, a tak mają dzieci które im coś może na stare lata dadzą.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kot(2016-12-09 21:52) Zgłoś naruszenie 10

    A jakiej emerytury mają się spodziewać kobiety pracujące za najniższą krajową na umowę zlecenie czy dzieło?

    Odpowiedz
  • q(2016-12-09 09:41) Zgłoś naruszenie 31

    Rodzina z 13 dzieci dostaje z tytułu 500+ oraz zasiłków celowych MOPS 10 tys. zł. na czysto. Żadne z rodziców nie pracuje. Jakie przykład wyniosą dzieci z takiego domu? Zdrowa sytuacja?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Peter (2016-12-09 08:33) Zgłoś naruszenie 00

    Nawet Orban zastosował wersje podatkową czyli ulgę, dla każdego dziecka, że zróżnicowaniem w zależności od dochodów. Być może 500plus powinno być w wyższej kwocie, ale tylko do czasu pójścia do szkoły, a potem po 300 w podatku (100 już jest). Koszty opieki od tego momentu spadają. Zakładam słaby dostęp do przedszkola.

    Odpowiedz
  • Ewa(2016-12-08 18:46) Zgłoś naruszenie 03

    Wystarczy jak kobiety pójdą do pracy przed 40-ką i wypracują sobie 25 lat stażu do emerytury.

    Odpowiedz
  • optymista(2016-12-08 14:37) Zgłoś naruszenie 14

    Nie obawiajmy się 500+ Te panie, które dzięki 500+ zrezygnowały z pracy, będą pracować, ale inaczej, np. z domu, zdalnie, albo w innej branży. Rozwiną własną działalność, podniosą kwalifikacje, bo będą mieć czas. A tak go nie miały (8h+dojazd). Wystarczy teraz dołożyć zachętę edukacyjną (tanie kursy zawodowe do podnoszenia i zyskiwania nowych kwalifikacji) i podatkową (ulgi na edukację dzieci, w tym naukową, językową i artystyczną), do tego proporcjonalną składkę na ZUS (bez progu, bo działalność gospodarcza nie przynosi zawsze stałego przychodu w odpowiedniej wysokości) - nazwałbym to już nawet nie nie mikro-, ale nanodziałalnością gospodarczą. Jednak na dużą skalę, może ona przyczynić się do wpływów do budżetu. Przykład korepetycje udzielane on-line. Bez dojazdu do klienta, w dogodnym miejscu i czasie. Zajęcia od jogi,przez języki, po matematykę, czy rachunkowość...to może zadziałać.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Marcin(2016-12-08 12:55) Zgłoś naruszenie 31

    Objęcie wszystkich zasiłkiem 500 plus ( w tym osoby zamożne, czy imigrantów) było oczywistym błędem, z którego teraz trudno się wycofać. Poza tym skąd wiadomo, że pieniądze są przeznaczane na dzieci? Tylko ograniczenie tych zasiłków do grup uzyskujących poniżej 2 tys. na osobę w rodzinie i wypłaty w formie refinansowania udokumentowanych paragonami wydatków na dzieci - miałyby jakiś pozytywny społeczny sens.

    Odpowiedz
  • ana(2016-12-08 12:53) Zgłoś naruszenie 20

    Jak ktoś przyzwyczajony całe życie do życia z socjalu, to i w wieku emerytalnym wyciągnie rękę do MOPSu.

    Odpowiedz
  • BYc moze...(2016-12-08 10:34) Zgłoś naruszenie 22

    Byc moze w Polsce nalezaloby w jakiejs mierze skorzystac ze wzorca pomocy holenderskiego systemu socjalnego i przyciac Program 500+ na rzecz pomocy dla mlodych przy kupnie pierwszego mieszkania.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • nina(2016-12-08 10:20) Zgłoś naruszenie 02

    każdy kij ma dwa końce część odeszła a część została wywalona na zbity pysk dlaczego tak twierdze bo znam życie i pracując widziałam nie raz i nie dwa jak w polsce wygląda zwolnienie za porozumieniem stron

    Odpowiedz
  • pikolo(2016-12-08 09:36) Zgłoś naruszenie 03

    a co nie masz dzieci , to sobie zrób

    Odpowiedz
  • Actio(2016-12-08 09:34) Zgłoś naruszenie 16

    Głupie i przekręcane tytuły i artykuły w GP to już standard. Kobiety odchodzą z pracy nie przez rząd i 500 + tylko dlatego bo chcą. Najwidoczniej wolą 500 zł zamiast pensji. Inne wolą pracować i mieć jeszcze 500+ by móc żyć lepiej. Proste.

    Odpowiedz
  • obywatel(2016-12-08 09:07) Zgłoś naruszenie 24

    Czepiacie się 500+. Mnie nie przeszkadza, choć nie biorę za swoje dzieci żadnej kasy, ponieważ już są dorosłe. Nie będzie mi też przeszkadzać jak obecne matki, które ograniczają swoją aktywność zawodową nie będą miały później emerytury. Przy tak niskim bezrobociu każda kobieta może dostać pracę. Nie podejmuje jej, jej wybór. W przyszłości będę tylko walczył z opinią, że wszyscy mają jednakowe żołądki i muszą równo dostawać jeść. Nie muszą. O mój żołądek dbam przez całę życie. Panie nie chcą teraz dbać - ich wybór.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • POtriota(2016-12-08 08:22) Zgłoś naruszenie 20

    emerytury trzeba dożyć, średnia statystyczna długości życia w mojej rodzinie to 67 lat (z niewielkim SD), mnie już dużo nie zostało, więc argumenty na temat zasadności wydłużenia wieku emerytalnego są dla mnie z tej perspektywy (proszę się nie dziwić) wyłącznie zwykłym ględzeniem cwaniaków, na które nie dam się nabrać

    Odpowiedz
  • Prawda(2016-12-08 07:34) Zgłoś naruszenie 21

    Bardzo dobrze że odchodzą, bo w Polsce jest wyzysk. Nawet Ukraińcy nie chcą tutaj pracować i uciekają na zachód.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • piotrciech(2016-12-08 02:00) Zgłoś naruszenie 60

    Tylko duża ulga podatkowa np 24000 zł zmotywuje ludzi do pracy.Darmowe przywileje tworzą patologię .W Polsce całe rodziny wyspecjalizowały się w korzystaniu z tzw.socjalu.

    Odpowiedz
  • sensowna wysokosc emerytury(2016-12-08 01:35) Zgłoś naruszenie 20

    "Rezygnowanie z pracy po otrzymaniu 500+ może być zrozumiałe w przypadku kobiet wykonujących najcięższe i najsłabiej płatne prace. Jeśli ma charakter jedynie czasowy, nie spowoduje dużych zmian na rynku pracy. Jeśli jednak dezaktywacja będzie stała, odbije się głównie na kobietach, choćby z uwagi na to, że brak pracy dziś pozbawi je prawa do emerytury w sensownej wysokości." Jakiej sensownej wysokości z najsłabiej płatnej płacy? Wyliczono mi prognozowana emeryturę w kwocie 300 zł ( praca w bużetówce ) to ma być ta sensowna wysokość?

    Odpowiedz