Przy sprawdzaniu tego, czy rodzic spełnia kryterium do uzyskania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko, gmina powinna uwzględnić to, że w wyniku zmniejszenia wymiaru czasu pracy otrzymuje on niższe wynagrodzenie.
Taki sposób postępowania wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, który rozpatrywał skargę złożoną przez matkę samotnie wychowującą dziecko ubiegającą się o świadczenia z programu 500+. Ponieważ w przypadku pierwszego lub jedynego dziecka obowiązuje kryterium dochodowe (800 zł lub 1200 zł, gdy potomek jest niepełnosprawny), gmina sprawdziła jego wysokość. Okazało się, że próg został przekroczony, dlatego odmówiła jej pomocy finansowej. Matka odwołała się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, wskazując, że gmina nie uwzględniła tego, że od 1 maja br. nastąpiła u niej utrata części dochodu w związku z przejściem z całego na pół etatu.
Odwołanie zostało jednak odrzucone. SKO uznało, że w przypadku matki nie doszło do utraty dochodu, bo pod tym pojęciem zgodnie z art. 2 pkt 19 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Dz.U. poz. 195 ze zm.) rozumiana jest sytuacja, gdy dochodzi do utraty zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. U rodzica nastąpiła zaś zmiana warunków płacy i pracy. Matka postanowiła więc złożyć skargę do WSA, powtarzając w nim argumenty przedstawione przed kolegium. Sąd uwzględnił stawiane przez skarżącą zarzuty i uchylił decyzję wydaną przez SKO. W uzasadnieniu wskazał, że utraty dochodu nie można odnosić wyłącznie do przypadków całkowitej jego straty i ograniczać tego pojęcia do okoliczności, gdy rodzic pozostaje bez środków do życia. WSA podkreślił, że jako utratę dochodu należy traktować również taką okoliczność, gdy następuje zmiana jego dotychczasowej wysokości z powodu chociażby modyfikacji w zakresie warunków pracy, takich jak np. zmniejszenie wymiaru zatrudnienia do pół etatu.
Ponadto WSA powołał się na wcześniejsze orzecznictwo sądów w sprawach z zakresu świadczeń rodzinnych, w których składy orzekające uznawały, że utratą dochodu jest zmiana warunków pracy. W związku z tym, że w ustawie z 11 lutego 2016 r. znalazły się analogiczne przepisy, to powinny one być podobnie interpretowane również na jej gruncie.
ORZECZNICTWO
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 13 października 2016 r. sygn. akt II SA/Łd 596/16. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia